Ponieważ szwedzkie banki nie chciały udzielać kredytów, tamtejszy bank centralny wprowadził ujemne stopy procentowe dla depozytów komercyjnych. Pomogło. Podobne rozwiązanie może wprowadzić Bank Anglii - napisała Gazeta Wyborcza.
Z początkiem lipca bank narodowy postanowił obniżyć stopy procentowe dla trzymanych na swoich kontach depozytów komercyjnych do minus 0,25 proc. To pierwszy taki przypadek w historii. Swedish Riksbank zdecydował się na taki ruch po tym, jak okazało się, że banki komercyjne wolą trzymać pieniądze na niskooprocentowanym, ale pewnym rachunku w banku centralnym, niż udzielać pożyczek na rynku. Ujemne stopy spowodowały, że banki jeśli chcą trzymać pieniądze w bezpiecznym skarbcu banku centralnego muszą za to zapłacić.
Finantial Times twierdzi, że podobnych rozwiązań nie należy spodziewać się ze strony Europejskiego Banku Centralnego, ani amerykańskiego FED-u, możliwa jest natomiast pozytywna reakcja Banku Anglii.
Szwedzki Bank Narodowy to najstarszy z banków centralnych. Powstał w 1668 roku z polecenia parlamentu na bazie Stockholm Banco, który powstał w 1656 z inicjatywy Johana Palmstrucha. Stockholm Banco był pierwszym bankiem w Europie, który zaczął emitować banknoty.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.