Ostatnio stworzyliśmy ramy prawne dla systemu zarządzania rozwojem Polski. Ten dokument ma funkcjonować od przyszłego roku - zapowiada minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. - Mówimy o dokumencie długofalowym, w którym bardzo mocno ujęty jest wymiar miejski jako obszar szczególnie dynamicznego rozwoju. Istotne, że jest to strategia ponadsektorowa.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez Ministerstwo Finansów z regionalnych izb obrachunkowych, dotyczących wysokości kwot zaplanowanych w projektach budżetów, samorządy w 2009 r. planują wyższe wydatki. Szacuje się, że wydatki jednostek samorządów na inwestycje miejskie wyniosą w tym roku od 55 do 60 miliardów złotych, a pula ta zostanie wzbogacona wsparciem unijnym.

W każdej jednostce samorządu terytorialnego inwestuje się zgodnie z przyjętym harmonogramem wynikającym z dokumentów przyjętych przez rady miejskie. Są to przede wszystkim Wieloletni Plan Inwestycyjny, Strategie rozwoju miasta i oczywiście budżet miasta na dany rok.

Polityka inwestycyjna samorządu to wynik kompromisu pomiędzy oczekiwaniami i potrzebami mieszkańców a możliwościami finansowymi miasta. W co samorządy inwestują? Ponad połowa inwestycji wojewódzkich i powiatowych, a także ponad dwie trzecie wszystkich inwestycji gminnych to wydatki na szeroko rozumianą infrastrukturę techniczną.

Zdecydowanie najważniejszym działem inwestycji samorządowych pozostają drogi i komunikacja, wyprzedzając wydatki na gospodarkę komunalną. Za nimi są obiekty związane ze sportem i rekreacją, a także bardzo ważne wydatki mające na celu przyciągnięcie inwestorów.

W całej Polsce, co miasto, to nowa obwodnica. To dobrze, że ślamazarnej budowie autostrad i dróg ekspresowych towarzyszą takie inwestycje, bo największymi barierami w płynności ruchu pojazdów są przejazdy przez zatłoczone centra miast.

Jednym z koniecznych kierunków inwestycyjnych jest uporządkowanie gminnych standardów sanitarnych. Jest to o tyle ważne, że daleko odstajemy od europejskich norm określonych w unijnych dyrektywach. Jeżeli nie uporamy się z tym problemem do 2015 r., to UE nałoży na Polskę kary za nieprzestrzeganie standardów ekologicznych.

Miasta chętnie korzystają z tego przymusu oraz poważnego wsparcia unijnego na te zadania i szerokim frontem unowocześniają komunalne systemy wodnokanalizacyjne.
Oznacza to bowiem pewne finansowanie i pewny, kilkuletni front robót. Przy okazji budowy nowych systemów powstają nowoczesne oczyszczalnie z biogazowniami, wytwórnie biomasy, sieć minielektrowni OZE, remontowane są drogi miejskie.

Wielkie inwestycje polegające na kompleksowej przebudowie systemów wodno-kanalizacyjnych dobiegają końca w kilkudziesięciu gminach: w Szczecinie (inwestycja o wartości ponad 300 mln zł), w Katowicach (50 mln euro), Gliwicach (69 mln euro) czy na Podhalu (4,5 mln euro). Podobne inwestycje rozpoczynają lub kontynuują Gdańsk, Wrocław, Bydgoszcz, Bytom, Kraków i jeszcze kilkadziesiąt gmin.

Projekt w Olsztynie obejmuje zbudowanie 30 podczyszczalni wód deszczowych na wylotach kolektorów (4,7 mln euro).
W Rybniku w ostatnich latach wybudowano ponad 540 km kanalizacji i 68 przepompowni ścieków. W 2001 roku był to największy projekt o wsparcie z Funduszu Spójności podpisany w Polsce. Koszt całej inwestycji sięgnął 127 mln zł.