Ma to zapewnić przede wszystkim znacznie większą przepustowość, nawet do 100 Gb/s, którą będzie można uzyskać w następnej dekadzie. Światłowód mógłby mieć długość nawet do 100 metrów. Największą zaletą nowego rozwiązania jest możliwość łączenia wielu protokołów w jednym przewodzie.

Używając połączenia Light Peak przesłanie filmu o wysokiej rozdzielczości, zapisanego na dysku Blu-ray, zajmuje mniej niż 30 sekund. Technologia pozwala wykorzystywać jednocześnie wiele protokołów podczas przesyłania danych przez jeden kabel. Oznacza to, że jeden kabel może obsługiwać w tym samym czasie wiele różnych urządzeń. Kolejna zaleta rozwiązania wiąże się z niewielkimi wymiarami kabla i złącz, które zajmują o wiele mniej miejsca niż rozwiązania oparte na tradycyjnych połączeniach miedzianych.

W skład platformy wchodzi układ scalony pełniący rolę kontrolera oraz moduł optyczny zamieniający sygnały elektryczne na światło (i odwrotnie). Połączenia Light Peak będą konkurować z takimi technologiami jak USB i FireWire, jednak w opinii Intela nie zastąpią ich, ale będą je uzupełniać. Firma zapowiada, że pierwsze urządzenia wykorzystujące połączenia Light Peak zademonstruje już w przyszłym roku - czytamy w magazynie Computerworld.