Celem budowanego układu przesyłowego jest umożliwienie przekierowywania ścieków z lewobrzeżnych dzielnic Warszawy do zmodernizowanej Oczyszczalni Ścieków „Czajka”. Cała trasa projektowanych systemów kolektorów przesyłowych od kolektora Burakowskiego w ul. Marymonckiej poprzez syfon pod dnem Wisły do Oczyszczalni Ścieków „Czajka” będzie miała długość około 10 km. Zadanie to zostało podzielone na dwa etapy.

I etap, za realizację którego odpowiedzialne jest konsorcjum z HYDROBUDOWĄ 9 SA jako liderem, obejmuje: budowę kolektora ogólnospławnego DN2800, DA3000 o długości ponad 5,7 km przebiegającego wzdłuż ulic: Modlińskiej, Światowida, Myśliborskiej; 55 komór technologicznych i rewizyjnych, studni zintegrowanych na kolektorze grawitacyjnym oraz komór połączeniowej
i przelewowej (umożliwiających awaryjny zrzut ścieków do Pompowni Nowodwory). Kolektor zostanie wykonany w 100% z zastosowaniem technologii mikrotunelowania. Na wybór technologii zasadniczo wpłynęło wykonywanie instalacji na głębokości od 7 do 14 m oraz warunki gruntowo-wodne, charakteryzujące się wysokim poziomem wód gruntowych – około 1–3 m p.p.t. Tak duże zagłębienie rurociągu powoduje, że głowica drążąca maszyny mikrotunelowej jak i rury będą przeciskane pod uzbrojonym terenem, nie powodując kolizji z istniejącą infrastrukturą.
W ramach tego projektu zostaną wykonane wykopy otwarte, jednak jest to związane jedynie z przygotowaniem komór startowych i odbiorczych. Zastosowanie tej technologii bezwykopowej jest optymalne dla działań w strefie zurbanizowanej, gdyż nie koliduje z ruchem miejskim, skraca czas realizacji zadania i do minimum ogranicza hałas. Ponadto w małym stopniu oddziałuje na środowisko naturalne poprzez m.in. znaczną eliminację prac odwodnieniowych.
Dodatkowo w takiej sytuacji nie ma problemu z wywozem znacznych ilości gruntu, gdyż przy korzystaniu z metody
mikrotunelowania, jego objętość jest równa objętości zainstalowanych rur i komór technologicznych. Wszystkie te uwarunkowania wpłyną również na znaczne zmniejszenie kosztów budowy.

Przekazanie placu budowy przez inwestora miało miejsce w dniu 8 maja br., a już 18 maja ekipy wykonawcze rozpoczęły prace przygotowawcze.
Budowa ponad 5,7 km kolektora została podzielona na 14 odcinków o długościach od 100 do 950 m. Do ich budowy zostanie wykonanych 56 szybów, w tym 10 szybów startowych dla maszyn mikrotunelowych, pozostałe zaś szyby to szyby końcowe i służące do montażu studni rewizyjnych. Projekt ten przewiduje również wykonanie niektórych odcinków po trasie łuku poziomego, a promienie łuków wyniosą 450 i 900 m. Stosowanie takiego rozwiązania daje możliwość przygotowania mniejszej ilości komór roboczych, jakie są niezbędne przy zmienianiu kierunku trasy rurociągu. W latach 2001–2008 w Polsce zostało wykonane dziewięć odcinków w technologii mikrotunelowania, na trasie których występowały łuki o promieniach od 90 do 900 m. Do tych instalacji wykorzystywano rury poliestrowe HOBAS, które w takich warunkach bardzo dobrze spełniają swoje zadanie.

Przed wykonaniem niektórych odcinków kolektora warszawskiego konieczne jest przełożenie kabli energetycznych, odcinka gazociągu, czy przebudowanie istniejących kolektorów DN1000 i DN800. Dodatkowo niezbędne jest też wybudowanie tymczasowej przepompowni ścieków.

Do wykonania instalacji wykorzystywane są rury DN2800 z żywic poliestrowych, odlewane odśrodkowo, a wyprodukowane
przez firmę HOBAS System Polska sp. z o.o.

Realizację zadania wykonawca rozpoczął od komory S2, która znajduje się niedaleko oczyszczalni ścieków. Pierwszy został wykonany odcinek o długości 200 m. Siła przeciskowa w tym przypadku nie przekraczała 500 t, i jest to tylko 30% wytrzymałości rury na ściskanie, która wynosi 90 MPa, co daje możliwości przeciskania z siłą do 1800 t.

Do chwili, kiedy pisany jest ten artykuł (24 września 2009 r.) według informacji przedstawionych przez głównego wykonawcę – firmę HYDROBUDOWA 9 SA, wykonane zostały już dwa odcinki po 200 m każdy, jeden odcinek o długości 100 m oraz rozpoczęło się drążenie 830-metrowego tunelu. Na odcinku o długości 2,5 km prowadzone są także prace przygotowawcze, polegające na budowie szybów startowych, końcowych i przejściowych oraz budowie zasilania energetycznego. Aktualnie na placu budowy pracują dwie maszyny mikrotunelowe AVND2000 i AVND2400 firmy
Herrenknecht AG. Średnica zewnętrzna maszyn wynosi 3 m, ich ciężar to 100 t i 68 t, siła pchania wynosi 1600 t, a zainstalowana moc to 1,1 MW dla każdej z nich. Maszyny pracują w zdecydowanej przewadze w silnie nawodnionych piaskach, w tym w piaskach drobnych i piaskach pylastych, jednak są one do takich warunków doskonale przystosowane. Na budowie działają dwa systemy oczyszczania płuczki HSP500, o wydajności 500 m3/godz. każdy. Systemy te składają się z czterech sit wibracyjnych i trzech baterii hydrocyklonów.

Jak na razie prace budowlane przebiegają sprawnie i nie występują żadne nieprzewidziane okoliczności, jakie miałyby wpływ na postępy w budowie i utrudniały wykonawcy realizację. Tam gdzie jest to możliwe, prace są prowadzone w systemie 24-godzinnym.

Zakończenie realizacji tego największego na obecną chwilę projektu mikrotunelowego w Polsce jest zaplanowane na 30
września 2010 r. O postępach w przebiegu prac będziemy Państwa informować również za pośrednictwem naszego portalu internetowego www.inzynieria.com, na którym już dziś znajdziecie Państwo obszerną fotogalerię.