Obsługująca ponad 380 tys. osób grupowa oczyszczalnia Ścieków "Dębogórze" powstała w latach 1961-65 na terenie o powierzchni 32,7 ha, położonym na północny-zachód od Gdyni we wsi Dębogórze w gminie Kosakowo, z przeznaczeniem przyjmowania i oczyszczania ścieków z terenów Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa i Kosakowa. Ścieki, które płyną kanalizacją o łącznej długości 980 km, do tej pory trafiały do Zatoki Puckiej nie do końca oczyszczone. Teraz sytuacja ulegnie zmianie.

Zrealizowany projekt modernizacji oczyszczalni dotyczył przebudowy i powiększenia części biologicznej, a także innych segmentów, które służą do oczyszczania ścieków. Większość procesów będzie teraz sterowana komputerowo, ale będą one na bieżąco nadzorowane i, w razie potrzeby, szybko modyfikowane. Inwestycja była możliwa dzięki 13 mln euro unijnej dotacji w ramach projektu "Dolina Redy i Chylonki - zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków".

Oczyszczalnia ścieków "Dębogórze" zaliczana jest do ważniejszych obiektów mających duże znaczenie dla czystości wód Zatoki Gdańskiej. Należy do nielicznych w kraju obiektów, w których kompleksowo rozwiązany został problem zagospodarowania odpadów powstających jako produkt uboczny procesów oczyszczania ścieków.

Kolejne inwestycje czekają też zachodnie dzielnice Gdyni. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni otrzymało także dotację na rozbudowę kanalizacji w zachodnich dzielnicach Gdyni. W Chwarznie i Wiczlinie do końca 2011 r. zostanie rozbudowana sieć kanalizacji sanitarnej oraz wodociągowej. Powstaną też dwie przepompownie ścieków. Zlikwidowane zostaną więc szamba przy obecnych budynkach, a nowo powstające zostaną podłączone do kanalizacji. Koszt inwestycji wyniesie niemal 45 mln zł.