Metoda ta jest ekologiczna i wydajna. Polega na wykorzystaniu tzw. fotokatalizatorów hybrydowych, opartych na glinokrzemianach. Za pośrednictwem fotokatalizatora substancja, która dotychczas nie była czuła na światło, reaguje na nie. Metoda ta powoduje, że te substancje ulegają m.in. degradacji pod wpływem światła słonecznego.

Metody oczyszczania wody do tej pory oparte były np. na osmozie, adsorpcji, ultrafiltracji, destylacji i fotoutlenianiu. Te jednak są energochłonne i mało wydajne. Fotokatalizatory hybrydowe zaś nie są toksyczne, nie rozpuszczają się w wodzie i wytwarzają zawiesinę, której łatwo można się pozbyć.

Opracowana przez krakowskich naukowców metoda może znaleźć zastosowanie tam, gdzie powstają ścieki o zawartości  toksycznych związków. Na podstawie dotychczas wykonanych badań wiadomo, że te metodę można z powodzeniem stosować w przemyśle tekstylnym czy w szpitalach, gdzie ścieki są skażone farmaceutykami.
Kolejnym krokiem naukowców będzie sprawdzenie, czy tego rodzaju metoda oczyszczania wody sprawdzi się np. w oczyszczalniach ścieków.