W czwartek w Warszawie doszło do inauguracyjnego posiedzenia komitetu sterującego ds. projektu, nad którym prace rozpoczęły się jeszcze w 2007 r. Unijny projekt budowy sieci szerokopasmowej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej skierowany jest do pięciu regionów: podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Łącznie do tych województw w ramach programu operacyjnego wpłynie w latach 2007-13 ok. 2,6 mld EUR, z czego na szerokopasmową sieć Unia chce przeznaczyć 300 mln zł. Powstać ma infrastruktura: kanalizacja teletechniczna, przewody, światłowody, maszty, studnie czy lokalizacje węzłów telekomunikacyjnych.

Ministerstwo, które jest głównodowodzącym projektu, zleciło w styczniu 2008 r. opracowanie studium wykonalności. Dokument, który powstać miał do 30 kwietnia 2009 r., zawierać powinien m.in. inwentaryzację stanu infrastruktury szerokopasmowej w pięciu regionach, analizę planów jej rozbudowy przez operatorów i przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Jego celem jest również unaocznienie różnych wariantów i realizacji oraz finansowania projektu. Gdy studium będzie gotowe, obowiązek prowadzenia projektu spadnie na samorządy. Obecnie konieczne są już rozmowy z operatorami prywatnymi - właścicielami sieci teleinformatycznych, a nawet zawieranie z nimi trójstronnych umów: operator -ministerstwo - samorząd wojewódzki.

Podczas czwartkowego spotkania przedstawiciele samorządów sygnalizowali, że opóźnienie jest bardzo duże i zagraża realizacji projektu. Ministerstwo zapewniło natomiast, że opóźnienia zawsze mają wpływ na harmonogram prac nad projektami, aczkolwiek w tym przypadku nie zagrażają jeszcze jego realizacji. Kolejny raz komitet sterujący ma się zebrać w połowie lutego.  Kiedy projekt zostanie zrealizowany, dostęp do internetu uzyska 90% gospodarstw domowych i 100% instytucji i firm.