PGNiG opracowuje strategię, zgodnie z którą Polska będzie eksportować gaz z zasobów własnych oraz reeksportować gaz LNG. Pierwsze transakcje sprzedażowe z Niemcami mają się rozpocząć pod koniec przyszłego roku.
Fot. inzynieria.com
Plany Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w zakresie eksportu gazu zostały pozytywnie ocenione przez ekspertów. Przyjmując taką strategię, spółka skorzysta z premii uzyskanej na rosyjski gaz oraz na eksporcie naszego, taniego gazu. Podjęcie takich działań będzie korzystne dla Polski, a w ciągu kolejnych lat rozbudowane i zbudowane zostaną połączenia z siecią gazową krajów sąsiednich. Dodatkowo też od 2014 r. ma działać gazoport w Świnoujściu. Nowe sieci zwiększą możliwości eksportowe gazu za granicę.
Tegoroczne nadwyżki surowca nie będą zbyt wielkie i wyniosą najwyżej 600 mln m3, ale w następnych latach przewiduje się że będą znacznie wyższe. Już na przyszły rok przewiduje się ponad 1,5 mld m3 surowca, a rok później blisko 2 mld m3 - podaje Dziennik Gazeta Prawna.
Nowa umowa z Gazpromem daje możliwości skorzystania z rabatów przy zakontraktowaniu maksymalnie dużych ilości gazu, jaką możemy nabyć na podstawie porozumienia. Na ten rok przewiduje się 9,03 mld m3, a na przyszły - 9,8 mld m3. Na kolejne lata: 2012 - 2037 planuje się zakup 10,27 mld m3 niebieskiego paliwa w ciągu roku. Jeśli do tych wielkości doda się gaz pochodzący z wydobycia krajowego oraz gaz LNG nabyty z Kataru, będziemy mieć więcej gazu niż potrzebujemy. Stąd pomysł reeksportu surowca.
Takie możliwości dadzą nam budowane i rozbudowywane połączenia gazowe z Republiką Czeską oraz Niemcami. Dzięki tym instalacją będzie można nie tylko odbierać gaz, lecz także go wysyłać. Ponadto też gazoport w Świnoujściu będzie stanowił bazę przeładunkową, skąd również będzie można wysyłać dalej LNG.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.