Za niecałe dwa lata położona w samym sercu Mysłowic kopalnia zakończy wydobycie. Po jej działalności zostanie 44 ha terenu, a wraz z przyległościami - 100 ha. Inicjatywa kompleksowej rewitalizacji tego obszaru zrodziła się w obawie przed chaotycznym i wyrywkowym zagospodarowaniem pokopalnianych terenów.

Pierwsze konkretne działania zostaną podjęte jeszcze w tym roku. Będzie to przygotowanie koncepcji zagospodarowania terenu, inwentaryzacja budynków pokopalnianych, złożenie wniosków o dotacje z UE, rozpoczęcie realizacji niektórych elementów centrum sportowo-rekreacyjnego, które m.in. ma powstać w tym miejscu. Studenci i wykładowcy AGH zajmą się techniczną stroną projektu, natomiast obydwie uczelnie artystyczne zadbają o jego estetyczną stronę. Projektowany obszar ma być nowoczesnym ośrodkiem aktywnego spędzania czasu, łączącym funkcje rekreacyjne z artystycznymi, edukacyjnymi i komercyjnymi.

Na powierzchni i w pomieszczeniach kopalni zostanie utworzone m.in. muzeum, izba pamięci I Powstania Śląskiego, zaplanowano otwarcie galerii sztuki i przestrzeni wystawowych, powołanie centrum edukacyjnego z nowymi kierunkami studiów. Będą tu również hotele, restauracje, mieszkania, lofty, akademiki. Tereny te będą również miejscem pracy - przewidziano parki technologiczne i inkubatory przedsiębiorczości. Realizacją tego projektu zajmuje się spółka Polskie Centrum Inwestycyjne, której akcjonariuszem została gmina Mysłowice, natomiast parterem projektu został Katowicki Holding Węglowy S.A., właściciel likwidowanej kopalni.