Zakład pracujący w oparciu o technologię odwróconej osmozy zostanie uruchomiony w 2013 roku. Zakład ma być zaprojektowany w sposób, który umożliwi jego potencjalną rozbudowę dla uzyskania wydajności 300 mln metrów sześciennych rocznie. Powołano spółkę Sorek Desalination Ltd, która zarządzać będzie projektem. Jest to konsorcjum firm IDE Technologies oraz Hutchison Water. Sorek SWRO będzie korzystał z własnej, wyprodukowanej na miejscu energii.

Izrael jest jednym z krajów najbardziej zainteresowanych pozyskiwaniem wody pitnej z wody morskiej. Plany rządowe z 2008 roku przewidywały, że w ciągu 12 lat ze stacji odsalania będzie pochodzić 700 mln metrów sześciennych wody rocznie. Według dziennika Jerusalem Post, Izrael zużywa obecnie do celów konsumpcyjnych 750 mln metrów sześciennych wody słodkiej.  

Od 2006 roku w Izraelu działa stacja odsalania Ashkelon, która została wyróżniona Global Water Awards. Dzienna wydajność stacji osiągnęła 120 milionów metrów sześciennych. W maju tego roku zainaugurowano działanie jeszcze większej stacji o nazwie Hadera, położonej w dystrykcie Hajfa na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jej aktualne zdolności produkcyjne ocenia się na 127 mln metrów sześciennych. Obydwa obiekty powstały przy współudziale firmy IDE Technologies.