Jak informuje agencja IAR, nasz kraj ma jedne z najskromniejszych zasobów wodnych w Europie. Przytaczane są statystyki z których wynika, że na jednego mieszkańca Polski przypada średnio w ciągu roku 1580 metrów sześciennych wody odpływającej do morza , tymczasem na jednego mieszkańca Europy - 4560 metrów sześciennych.
Fot. inzynieria.com
Zdaniem hydrologów w tej sytuacji powinniśmy starać się ją zatrzymywać, przede wszystkim budując zbiorniki retencyjne. Obecnie magazynujemy tylko 6 proc. płynącej wody, a powinniśmy, tak jak inni około 15 proc. Jeśli już je planujemy to koncentrujemy się na budowie dużych i drogich zbiorników retencyjnych, gdy tymczasem potrzeba nam więcej mniejszych wykonywanych według tańszych technologii. Jeśli chodzi o prace melioracyjne, to powinny one w większym stopniu polegać na zatrzymywaniu wody niż na osuszaniu.
Naukowcy podkreślają także konieczność oszczędzania wody. Woda słodka to tylko 2,5 proc. zasobów naszej planety. Jeszcze mniej jest wody pitnej - tylko 0,1 proc. Cała reszta to słone wody mórz i oceanów.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.