Dwutlenek węgla jest używany przez górnictwo naftowe celem intensyfikacji wydobycia częściowo wyeksploatowanych złóż. Jego transport odbywa się najczęściej rurociągami w fazie ciekłej CO2. Najdłuższy dotychczas uruchomiony rurociąg tego typu to McElmo Dome w USA, gdzie transport odbywa się na odległość 800 km.

Isaacks Directional Drilling specjalizuje się w wiertniczych instalacjach dla sektora paliwowego. Wykorzystuje aktualnie pięć urządzeń HDD, które operują w południowym pasie od Teksasu do Florydy.  Instalację dla Progressive Pipeline przeprowadzono pod kanałem o szerokości ponad 300 m i przyległymi do niego terenami zalewowymi. Tereny te objęte są ochroną, w związku z tym procedury wiertnicze musiały ten fakt uwzględniać.  Wybudowano kilkanaście kilometrów dróg dojazdowych umożliwiających transport ciężkiego sprzętu wiertniczego przez mokradła. Firma zmobilizowała wiertnicę firmy Vermeer D750x900 Navigator.

Wiercenie pilotowe zrealizowano wykorzystując świder trójgryzowego o średnicy 8 ¾”.  Ze względu na spodziewane zakłócenia magnetyczne, zastosowano do kierowania trajektorią otworu system żyroskopy niewrażliwy na takie interferencje. Większość profilu przebiegała przez piaski o zmiennej granulacji. Głębokość wiercenia osiągnęła 36 m, dając wymagane przykrycie pod dnem kanału.  

Poszerzanie otworu do średnicy 36” podzielono na dwa etapy, które zajęły w sumie dziesięć dni. Wykonano ponadto marsz czyszczący narzędziem typu baryłkowym o średnicy 30” Instalacja rurociągu została zrealizowana w ciągu 17 godzin. Obciążenia instalacyjne były monitorowane i nie przekroczyły założonego maksymalnego poziomu. Całkowity czas na realizację projektu wiertniczego, uwzględniający mobilizację sprzętu, wyniósł 26 dni.