Przed dwoma laty ten sam koncern energetyczny uruchomił farmę wiatrową złożoną z 48 turbin i osiągalnej mocy do 110 MW. Farmę Lillgrund zlokalizowano w cieśninie Öresund, oddzielającej Szwecję od Danii. Elektrownię Thanet, której otwarcie odbędzie się jutro, zlokalizowano na obszarze kanału La Manche. Składająca się ze 100 turbin farma będzie generować 300 MW energii. Koszt realizacji tej inwestycji to 1 mld EUR.

Jest to kolejny potężny krok Vattenfalla w kierunku ugruntowania swej pozycji na rynku energetyki wiatrowej, ale i dowód bardzo szybkiego rozwoju technologicznego w tej dziedzinie. Vattenfall planuje już kolejne tego typu przedsięwzięcia. Dobry rynek do takiego działania oferuje Wielka Brytania, która ma potężny potencjał, wynikający z dostępu do morza i możliwości wykorzystania tego faktu.

Vattenfall planuje odpowiadać na zapotrzebowanie Wielkiej Brytanii w zakresie realizowania dla niej podobnych projektów wiatrowych. Jedynie w okresie kilku lat pozyskał kilka zleceń na realizację tego typu przedsięwzięć.

Kiedy Vattenfall przejął projekt Thanet, pozyskane już były dla niego konieczne pozwolenia i kontrakty. To, że Szwedzi przejęli tę inwestycję wynikało z bankructwa poprzedników. Thanet stanowi zasadniczą część tzw. "drugiej tury" programu energetyki wiatrowej, opracowanego przez Wielką Brytanię.

Jeśli weźmie się pod uwagę elektrownie wiatrowe na morzu, łącznie z nową Thanet, to okazuje się Vattenfall wytwarza aż 1/4 światowej energii pozyskiwanej w ten sposób. Następnym wielkim przedsięwzięciem Vattenfalla ma być budowa podobnej farmy na Morzu Północnym, u wybrzeży wschodnich Wielkiej Brytanii. Ten projekt szwedzki gigant zrealizuje we współpracy ze ScottishPower Renewables. Vattenfall buduje też morską farmę Ormonde na Morzu Irlandzkim. Powstaje tam 30 turbin o mocy 5 MW. Inny projekt, w jaki zaangażowani są Szwedzi to niemieckie przedsięwzięcie, w ramach którego powstanie 80 turbin. Koncern te jest obecnie właścicielem i dysponentem ośmiu farm wiatrowych zlokalizowanych na morzu: 3 w Szwecji, 1 w Danii, 1 w Holandii, 2 w Anglii, 1 w Niemczech - podaje Vattenfall na swojej stronie internetowej.

Zobacz film o farmie morskiej Thanet