W czasie konferencji omawiano zagadnienia związane z wpływem technologii, stosowanych podczas realizacji tego ogromnego na skalę europejską projektu pn. "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie", na życie społeczeństwa, a także jego aspekty techniczne, środowiskowe czy ekonomiczne. Podczas spotkania wyemitowano film zrealizowany na placu budowy przez firmy biorące udział w realizacji projektu.

W trakcie konferencyjnej części spotkania wygłoszono ciekawe referaty. Można było posłuchać m.in. wystąpienia prof. Cezarego Madryasa pt. "Budowa i renowacja kolektorów dużych średnic metodami bezwykopowym, warunki i możliwości na przykładzie polskich aglomeracji". Prof. Adam Wysokowski zajął się omówieniem technologii odprowadzania wód deszczowych z dróg publicznych, mostów i wiaduktów. Natomiast aspekty ekonomiczne robót mikrotunelowych i robót w wykopie otwartym przedstawił dr Andrzej Kolonko. Piotr Gładki, przedstawiciel firmy Hydrobudowa 9, omówił kwestię kolektora dosyłowego do Oczyszczalni Ścieków Czajka w Warszawie pod względem aspektów technicznych i ekonomicznych oraz przedstawił zagrożenia w czasie budowy. O doświadczeniach z rurami HOBAS w projektach mikrotunelowych i renowacyjnych, realizowanych w Federacji Rosyjskiej opowiadał Ramunas Velutis. To tylko niektóre referaty, wszystkie zaś inwestor ma opublikować na swoich stronach internetowych.

Ważnym punktem spotkania była wycieczka techniczna na budowę kolektorów dosyłowych do OŚ Czajka. Dawało to uczestnikom bezpośrednią możliwość zaobserwowania wykonywania prac w technologii mikrotunelowania. Dodatkową atrakcją była możliwość przejścia nowowybudowanym odcinkiem kolektora.

Projekt "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie" to największe przedsięwzięcie z zakresu wod-kan w kraju, a realizowany jest on w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Właśnie na tym projekcie powstanie największy na starym kontynencie kolektor zbudowany w technologii mikrotunelu. Cały odcinek podzielono na kilkanaście odcinków, z których długość najdłuższego odcinka wynosi 930 m, co stanowi rekord w kraju, a równocześnie jest jednym z większych osiągnięć dla tej technologii na świecie, jeśli wziąć pod uwagę średnicę, wynoszącą tu 3000 mm.

Celem realizacji tego projektu jest oczyszczanie wszystkich ścieków, pochodzących z aglomeracji warszawskiej, a które są kierowane do Wisły. Inwestorem przedsięwzięcia jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji m. st. Warszawy, zaś wykonawstwem zajmuje się Hydrobudowa 9, PRG Metro oraz KWG. Dostarczanie rur na budowę zlecono firmie HOBAS.

Więcej na temat projektu można przeczytać w artykule Największy w Polsce projekt mikrotunelowy

Zobacz fotogalerię Zobacz film