Jak informuje Rzeczpospolita, Windows XP posiada obecnie 60% udziału w globalnym rynku komputerowych systemów operacyjnych. W porównaniu z sierpniem część rynku zajmowana przez Windows XP zmalała zaledwie o 0,83%. Mimo że ten system operacyjny ma 9 lat, czyli w branży technologicznej co najmniej kilka epok, wbrew staraniom Microsoftu nie chce szybko zniknąć z rynku.

W ubiegłym roku Microsoft wprowadził na rynek Windows 7, ale okazuje się, że nowy system nie do końca spełnia pokładane w nim nadzieje. W ciągu roku zdobył 17,1% globalnego rynku i wyprzedził pod tym względem nieudanego Windows Vista, który dziś działa w 13,55%  komputerów na świecie. Ale popularność "7" rośnie zbyt wolno, mimo że system jest standardem w nowo sprzedawanych pecetach. We wrześniu, w porównaniu z sierpniem, jego popularność zwiększyła się zaledwie o 1,25%.

Tymczasem spadek popularności wersji "7" i Vista w tym samym czasie wyniósł aż 1,51%.  Nie zmienia to faktu, że rodzina systemów Windows jest absolutnym hegemonem na globalnym rynku. Na całym świecie są zainstalowane w  91,08% komputerów.

Udział Windows XP w rynku raczej nie zmieni się w najbliższym czasie. Wielu użytkowników nie chce bowiem zmieniać ulubionego i sprawnie działającego systemu operacyjnego na "7", przy którym proces wymiany jest mocno skomplikowany, a do tego nie daje pewności że po jego zakończeniu komputer będzie działał. Ponadto Windows XP wciąż jest standardowym systemem operacyjnym w biznesie i korporacjach.

Co więcej, producenci sprzętu powoli wycofują się z pisania sterowników dla Windows 7 w przypadku starszego sprzętu. Oznacza to, że w wielu przypadkach do starszych komputerów nie wystarczy jedynie wgrać nowszego systemu, ale trzeba wymienić jego kluczowe części, co znacznie zwiększa koszty migracji z XP do "7".

Za wysoki udział Windows XP odpowiedzialne są także netbooki, które od 2007 r. stały się najchętniej kupowanym rodzajem nowego sprzętu komputerowego. Na ponad 80% tych maszyn działających dzisiaj zainstalowany jest właśnie Windows XP.

22 października br. oficjalnie zakończą się dostawy systemu Windows XP nie tylko do sklepów, ale także do producentów netbooków. Razem z XP z rynku zniknie też Windows Vista.