8 listopada oficjalnie zakończono realizację projektu pn. "Oczyszczanie ścieków - Ruda Śląska". Miasto to podzielone jest na trzy zlewnie, co oznacza, ze deszczówka i ścieki kierowane są do trzech rzek. I tak: z północnej części miasta ścieki płyną do Bytomki, z centrum - do Kochłówki, z południa - do Kłodnicy. Teraz system kanalizacyjny jest uporządkowany, a przy każdej zlewni funkcjonuje oczyszczalnia ścieków.

Podstawowymi celami ww. projektu była budowa oczyszczalni ścieków Halemba Centrum, zmodernizowanie oczyszczalni Orzegów, rozbudowa sieci kanalizacyjnej w mieście oraz zlikwidowanie czterech oczyszczalni.

Jako pierwsza zaczęła działać w 2007 r. oczyszczalnia Halemba o maksymalnej przepustowości ponad 12,5 tys. m3 na dobę. Przyjmuje ona ścieki od ponad 53 tys. mieszkańców. Przejęła funkcje pełnione wcześniej przez stare oczyszczalnie Halemba I, Halemba II i Wirek.

W północnej części miasta przebudowano oczyszczalnię Orzegów. Uruchomiono ją w 2008 r. i służy około 53 tys. mieszkańców. Jej przepustowość wynosi 10 tys. m3 na dobę.

Ponadto efektem realizacji projektu jest około 90 km rurociągów. W okolicy oczyszczalni Halemba powstało m.in. 23 km kanalizacji grawitacyjnej, 15 km przewodów ciśnieniowych, 11 nowych przepompowni. Infrastruktura kanalizacyjna przy oczyszczalni Orzegowa wzbogaciła się o 15 km kolektorów kanalizacji grawitacyjnej, 12 km przewodów ciśnieniowych oraz 7 przepompowni.

W centralnej części miasta działa Oczyszczalnia Barbara, wokół której powstało 13 km sieci kanalizacji grawitacyjnej, 3 przepompownie oraz 3 km przewodów ciśnieniowych.

Rudzką inwestycję kanalizacyjną o łącznej wartości prawie 44 mln EUR dofinansowały w 65% środki unijne z Funduszu Spójności, pozostała część pochodziła z budżetu miasta.

Zobacz fotogalerię