• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zakończyła się konferencja No-Dig 2010 w Singapurze

Opublikowano: 21-11-2010 Źródło: nodigsingapore.com, Trenchless Technology, HOBAS Polska

Dwudziesta ósma Międzynarodowa Konferencja i Wystawa poświęcona technologiom bezwykopowym odbyła się w listopadzie w pięciomilionowej metropolii - Singapurze. Miasto to jest regionalnym centrum, jeśli wziąć pod uwagę ilość projektów bezwykopowych, realizowanych tam od początku lat osiemdziesiątych. W imprezie wzięło udział ponad 90 wystawców z całego świata. Najliczniej reprezentowane były firmy z Niemiec, USA, Australii, Japonii, Singapuru, Malezji, Korei Południowej, Kanady i Wielkiej Brytanii.


Fot. HOBAS Polska sp. z o.o. Fot. HOBAS Polska sp. z o.o.

Singapur. Fot. HOBAS Polska sp. z o.o. Singapur. Fot. HOBAS Polska sp. z o.o.

Integralną częścią imprezy zorganizowanej przez International Society for Trenchless Technology była konferencja techniczna, podczas której uczestnicy reprezentujący 23 kraje zaprezentowali referaty techniczne, dotyczące najnowszych osiągnięć w zakresie produktów, technologii i przeprowadzonych w ostatnim czasie rezultatów programów badawczych. Ilość zgłoszonych referatów i ich poziom wyróżnia korzystnie tegoroczną imprezę.

Obszerną część obrad poświęcono tradycyjnie analizie zrealizowanych rzeczywistych projektów bezwykopowych. Wykład wprowadzający do konferencji zaprezentował Khoo Teng Chye, szef singapurskiej spółki wodnej PUB. Firma zarządza siecią ponad 3400 km kolektorów sanitarnych. Zaplanowany na lata 2009 – 2014 program rehabilitacyjny zakłada renowację ponad 1000 km podziemnej infrastruktury.

Stwierdził on, że ISTT w ostatniej dekadzie włożyło ogromny wkład w promocję rozwiązań bezwykopowych, a wysiłek ten przyniósł wiele korzyści samemu Singapurowi jak i państwom regionu Azji południowo-wschodniej, wśród których wymienił Indonezję, Malezję, Chiny, Tajlandię i Koreę Południową. Dzięki stosowaniu i rozwijaniu technologii bezwykopowych Singapur stał się lokalnym liderem i centrum wymiany wiedzy inżynierskiej w dziedzinie przewiertowej i tunelowej.

Lech Skomorowski. Fot. HOBAS System Polska sp. z o.o. Lech Skomorowski. Fot. HOBAS System Polska sp. z o.o.

Aktywnym uczestnikiem i polskim akcentem konferencji był producent systemów rurowych GRP – firma HOBAS System Polska sp. z o.o. Oprócz udziału w części wystawienniczej przedstawiciele firmy byli współautorami referatów tematycznych. Pierwszy z nich powstał w zespołach prof. Cezarego Madryasa z Politechniki Wrocławskiej oraz Prof. Adama Wysokowskiego z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jego tytuł brzmiał: „Rozwój infrastruktury komunikacyjnej w Polsce z zastosowaniem materiałów CC-GRP w technologiach bezwykopowych”  i wygłoszony został przez Lecha Skomorowskiego - Dyrektora Zarządzającego HOBAS System Polska sp. z o.o.

Kolejne wystąpienie to referat pt. „Światowy rekord w mikrotunelingu z użyciem rury DA3000 mm” , który powstał w zespole Profesora Andrzeja Kuliczkowskiego z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach przy współudziale przedstawicieli HOBAS.

Polskie wystąpienia spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony międzynarodowego audytorium i żywą dyskusją. Potwierdzają one, że staliśmy się regionalnym liderem Europejskiego rynku mikrotunelowego. Polskie osiągnięcia i doświadczenia w dziedzinie technologii bezwykopowych są naszą wizytówką poza krajem i poza Europą.

W czasie singapurskiego spotkania wybrano władze światowej organizacji. Nowym szefem ISTT na trzyletnią kadencję został wybrany dr Samuel Ariaratnam  (Arizona State University), który od początku istnienia naszego czasopisma "Inżynieria Bezwykopowa" jest członkiem jego Rady Programowej, a artykuły autorstwa dr-a  niejednokrotnie publikowaliśmy na łamach niniejszego magazynu. Wiceprzewodniczącym ISTT został Derek Choi z Hongkongu. W komitecie wykonawczy znaleźli się też przedstawiciela Brazylii, Australii, Japonii i Włoch.

Na wieczornej gali wręczono trzy doroczne nagrody ISTT w następujących kategoriach:
- Projekt bezwykopowy 2010 - zrealizowany przez Interflow oraz Rib Loc w Sydney, Australia;
- Produkt 2010  - Forced Air Vortex Aggregate Cleaning System, Whirlwind Utilities Ltd;
- Praca studencka — Zuzana Halova, Czech Technical U. Prague.

Singapur. Fot. HOBAS Polska sp. z o.o. Singapur. Fot. HOBAS Polska sp. z o.o.

Wśród nowych członków ISTT pojawiła się Turcja. Główne firmy sponsorujące imprezę to producent urządzeń wiertniczych  Vermeer Corporation oraz Pure International, dostawca nowoczesnych technologu dla monitorowania, inspekcji sieci oraz zarządzania infrastrukturą rurociągową.

Znane są miejsca kolejnych międzynarodowych konferencji: w 2011 r. będzie to Berlin (2-5 maja), w 2012 r. - brazylijskie Sao Paulo, natomiast w 2013 r. spotkanie odbędzie się w Sydney.

Zobacz fotogalerię

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!