Konferencja była adresowana głównie do przedstawicieli branży wodno-kanalizacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem firm projektowych i eksploatacyjnych. Zostały na niej przedstawione referaty techniczne wielu znakomitych specjalistów. Ponadto, w tym roku zostały zaprezentowane dwa ważne wydawnictwa, powstałe dzięki staraniom PRiK: „Rury z tworzyw sztucznych do zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków” Larsa-Erica Jansona oraz KNR 9-20 „Sieci kanalizacji grawitacyjnej z tworzyw sztucznych z nieplastyfikowanego polichlorku winylu (PVC-U), polipropylenu (PP) i polietylenu (PE)".

Konferencja cieszyła się sporym zainteresowaniem specjalistów związanych z branżą wod-kan. Prezentację referatów rozpoczął prof. Marian Kwietniewski, który omówił problem doboru rozwiązań materiałowych do budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych w Polsce. Kolejne odczyty dotyczyły trwałości instalacji z tworzyw sztucznych, doboru kształtek do systemów rurowych oraz doświadczeń Katowickich Wodociągów SA w zakresie realizacji sieci wod-kan z tworzyw sztucznych. Odbył się również wykład na temat zmian w przepisach prawa dotyczących wprowadzania do obrotu wyrobów instalacyjnych. Zostało też przedstawione oprogramowanie TEPPFA, jako wygodne narzędzie do obliczeń wytrzymałościowych. Wystąpienia zakończyły się dyskusją uczestników.

Wśród kolejnych referatów znalazło się porównanie własności sieci kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych oraz wykonanych z innych materiałów, poruszony został także aspekt ekonomiczny tych zagadnień. Uczestnicy konferencji mieli też okazję wysłuchać prezentacji dotyczącej charakterystyki stanu prawnego kosztorysowania, a także wyceny robót w oparciu o nowy KNR 9-20. Poruszony został też temat uszczelek w systemach wodociągowych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów, doboru i trwałości. Wystąpienia zakończył Thomas Bohm referatem o zastosowaniu rur z PE 100 w odkrywkowych kopalniach niklu. Niestety z powodu utrudnień komunikacyjnych spowodowanych atakiem zimy, na konferencję nie dojechali trzej inni zaproszeni zagraniczni prelegenci.

Poziom merytoryczny referatów stał na wysokim poziomie, a odczyty inspirowały uczestników do dyskusji. Udział w konferencji był więc pouczającym doświadczeniem. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję Konferencji Technicznej PRiK.

Zobacz fotogalerię z tegorocznej konferencji.