Bilans zakończonego projektu realizowanego w powiecie kołobrzeskim to 725 km nowej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Wartość zakończonej inwestycji to ponad 66 mln złotych. Była ona w znacznym stopniu zrealizowana przy pomocy pieniędzy z Unii Europejskiej.
Na terenie 8 gmin powiatu kołobrzeskiego powstało: 276 km sieci wodociągowej, 449 km sieci kanalizacyjnej oraz zmodernizowano 10 stacji uzdatniania wody i 600 przepompowni ścieków.
Powstająca w ramach projektu "Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty" sieć kanalizacyjna i wodociągowa jest - po Warszawie i Szczecinie – jedną z największych tego typu inwestycji w Polsce. Prace są prowadzone w trzech powiatach: białogardzkim, kołobrzeskim i szczecineckim. Cały projekt wart jest 259,7 mln euro, a unijna dotacja to 216,5 mln euro.
W całym projekcie uczestniczą 22 gminy, w których mieszka 250 tys. ludzi. W powiecie szczecineckim inwestycje finansowane są z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a w dwóch pozostałych - z Funduszu Spójności.
W dorzeczu Parsęty powinno powstać w sumie 1,38 tys. km sieci kanalizacyjnej, 955 km sieci wodociągowej, 1 tys. 176 pompowni i dwie nowe oczyszczalnie ścieków; 10 kolejnych ma być zmodernizowanych. Po zakończeniu inwestycji zanieczyszczenie ścieków odprowadzanych do rzek i jezior ma być trzykrotne mniejsze. Dostęp do kanalizacji będzie miało 92,7 proc. mieszkańców objętych projektem, jeśli chodzi o wodociągi, to będzie to 92,7 proc.
W powiecie białogardzkim prace powinny zakończyć się 31 grudnia 2010 r. Datę zamknięcia projektu w powiecie szczecineckim wyznaczono na 31 grudnia 2012 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.