Otwór Dukla-1 będzie najgłębszym otworem wiertniczym zrealizowanym w ostatnich latach. Jego wykonawcą jest spółka z grupy kapitałowej PGNiG, Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło. Otwór poszukiwawczy zlokalizowany jest w woj. podkarpackim. Celem prac jest odkrycie węglowodorów (ropy naftowej i gazu ziemnego) zalegających na znacznych głębokościach oraz dostarczenie danych do dokładnego oszacowania złóż. Planowany koszt otworu wynosi około 70 mln zł.
Fot. PNiG Jasło
Według obecnych prognoz zasoby geologiczne mogą osiągnąć ok. 700 mln m sześc. gazu ziemnego i ok. 2,5 mln ton ropy. Szacowane zasoby wydobywalne określono na ok. 500 mln m sześc. gazu ziemnego i ok. 500 tysięcy ton ropy naftowej. Czas realizacji wiercenia wraz z próbami złożowymi wyniesie ok. 11 miesięcy. W przypadku uzyskania pozytywnych wyników geologiczno-złożowych przewiduje się realizację kolejnego otworu Dukla-2.
Jak informuje PGNiG, w 2010 r. rozpoczęto wiercenie głębokiego otworu poszukiwawczego Niebieszczany-1 koło Sanoka w Karpatach. Obecnie otwór osiągnął głębokość 3905 m i po pobraniu próbek węglowodorów z określonej głębokości wiercenia są kontynuowane. Planowana głębokość otworu to 4800 m.
Do realizacji projektu Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło Sp. z o.o. dostarczyła urządzenie wiertnicze F-400. Dotychczasowe najgłębsze otwory wiertnicze zrealizowane w Polsce to: Paszowa-1 (7210m) oraz Kuźmina-1 (7541m).
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.