W dniach 20-21 października 2011 r. w Krakowie odbyła się konferencja naukowo-techniczna „Terminal LNG w Świnoujściu - nowe źródło dostaw gazu”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Nafty i Gazu oraz spółkę Polskie LNG S.A., a do udziału w nim zaproszono przedstawicieli świata nauki, ekspertów oraz specjalistów z dziedziny energetyki, gazownictwa, LNG, jak również ochrony środowiska.
Fot. inzynieria.com
Podczas dwudniowej konferencji omawiano kwestie dotyczące powstającej w Świnoujściu inwestycji: przygotowania budowy terminalu LNG, jego realizacji, jak i późniejszej eksploatacji. Udział w konferencji był bezpłatny.
W trakcie obu dni wygłoszono wiele interesujących referatów w całości poświęconych świnoujskiemu terminalowi. Tematyka wystąpień obejmowała m.in.: rynek LNG w Polsce z perspektywy PGNIG S.A., pozyskiwanie środków unijnych do realizacji inwestycji, procesy techniczne związane z rozładunkiem LNG oraz usługi magazynowania gazu.
Ponadto prelegenci poruszali zagadnienia związane z m.in.: terminalem w Świnoujściu jako wyzwaniem technologicznym, studiami podyplomowymi „Transport LNG i eksploatacja terminali” w aspekcie szkolenia kadr terminali rozładunkowych, wykorzystaniem nowoczesnych metod symulacyjnych w procesie kształcenia kadr związanych z transportem gazu skroplonego, a także bazą szkoleniową dla morskiej części łańcucha transportowego LNG.
Drugi dzień również obfitował w liczne prelekcje. Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wystąpień poświęconych: m.in. wpływowi LNG na rozwój rynku gazu w Europie, kierunkom rozwoju i celom strategicznym dla systemu przesyłu gazu w Polsce, inwestycjom towarzyszącym terminalowi LNG w Świnoujściu realizowanym przez PGNiG S.A. oraz przygotowaniu odbiorców przemysłowych do odbioru gazu z regazyfikacji LNG.
Ponadto referaty dotyczyły zagadnień związanych z transportem surowca. Omawiano m.in. nowe rozwiązania techniczne zastosowane w systemach ładunkowych statków LNG typu QFLEX i QMAX, układy energetyczne statków typu LNG, porównania silników dwupaliwowych w układach napędowych zbiornikowców LNG. Nie zabrakło wystąpień o tematyce ochrony środowiska w aspekcie inwestycji w Świnoujściu, poruszano tematykę zanieczyszczeń i odpadów pochodzących ze statków przy przewozie gazu drogą morską, a także wpływu powstającego terminalu LNG na środowisko naturalne.
21 października po południu odbyła się konferencja prasowa i końcowe podsumowanie dwudniowego spotkania.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.