Zakończyła się budowa tłoczni gazu ziemnego w Kopalni Kościan-Brońsko (woj. wielkopolskie). Nowy zespół sprężarek umożliwi zwiększenie wydobycia z już eksploatowanych złóż o dodatkowe 10 mln m sześc. O kilkanaście lat wydłuży się czas życia zakładu.
Kopalnia gazu ziemnego Kościan-Brońsko. Fot. Orlen
Poza zwiększeniem wydobycia gazu ziemnego w Kopalni Kościan-Brońsko, ciepło wytwarzane w procesach technologicznych będzie odzyskiwane. Umożliwi to wyłączenie istniejącej kotłowni gazowej i przyniesie oszczędności w zużyciu gazu na potrzeby grzewcze.
Złoża Kościan i Brońsko odkryto w latach 1995–1998. Wydobycie rozpoczęto w 2002 r. Zasoby surowca pierwotnie szacowano na 35 mld3. Nowa tłocznia pozwoli na dalszą eksploatację największego kompleksu złóż gazu ziemnego na Niżu Polskim.
Orlen prowadzi poszukiwania i wydobycie węglowodorów na czterech kontynentach. W Europie, poza Polską, są to Norwegia, Litwa i Ukraina, w Ameryce Północnej – Kanada, w Azji – Pakistan i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a w Afryce – Libia. Prace są prowadzone na 239 złożach (360 koncesji). Udokumentowane zasoby pod koniec 2023 r. wynosiły 1,3 mld boe (ekwiwalent baryłki ropy naftowej). W kraju w ubiegłym roku wyprodukowano 3,4 mld m3 gazu ziemnego, a ze wszystkich zasobów polskich i zagranicznych 7,1 mld m3, które pokryły 42% zapotrzebowania.
Przeczytaj także: Pływający terminal LNG. Są wykonawcy gazociągów lądowych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.