Realizowany przez HP program ERP pozwoli na poprawę jakości usług medycznych i efektywności finansowej ośrodków zdrowia. We wdrożeniu Systemu Pilotażowego ERP uczestniczy 12 Zakładów Opieki Zdrowotnej z rejonu Dolnego Śląska.
Fot. Sigma International (Poland) Ltd sp. z o.o.
HP Polska w ramach projektu Dolnośląskie e-Zdrowie realizuje wdrożenie Systemu Pilotażowego "Elektroniczny Rekord Pacjenta" dla osób korzystających z publicznej ochrony zdrowia w tym regionie. W przyszłości ERP może być zintegrowany z centralnym, ogólnopolskim systemem elektronicznej informacji o pacjentach.
Głównym założeniem Elektronicznego Rekordu Pacjenta (ERP) jest utworzenie repozytorium danych medycznych, które umożliwia w sposób ciągły gromadzenie i udostępnianie personelowi medycznemu informacji potrzebnych do diagnozowania i leczenia chorych. Dostęp do pełnego zakresu wiedzy o pacjencie pozwala lekarzowi na szybszą diagnozę, wybranie właściwej terapii oraz na stały nadzór nad procesem leczenia. Dzięki systemowi pacjenci nie muszą aktywnie uczestniczyć w procesie przekazywania informacji między ośrodkami opieki zdrowotnej. Lekarz zaś każdorazowo może po nie sięgnąć do stale aktualizowanej bazy danych.
Dane medyczne, gromadzone w ramach pilotażu ERP, obejmują informacje o zdarzeniach medycznych (konsultacjach lekarskich, pobytach na oddziałach szpitalnych, badaniach laboratoryjnych i diagnostycznych, zaleconych lekach) oraz informacje zdrowotne o pacjencie, nie mające związku ze zdarzeniami medycznymi (informacje o uczuleniach, lekach stale zażywanych itp.) Mogą być także gromadzone dane binarne powiązane ze zdarzeniami medycznymi (np. wyniki badań w postaci obrazów RTG, dane multimedialne, np. echo serca czy koronarografia).
Dane osobowe pacjentów są przetwarzane jedynie na poziomie lokalnym w zakładach opieki zdrowotnej; na poziomie regionalnym przetwarzane są wyłącznie dane odpersonalizowane, co w sposób znaczący podnosi ich bezpieczeństwo. Utworzona w ten sposób baza zapewnia zgodność z aktualnymi i planowanymi regulacjami prawnymi dotyczącymi przetwarzania danych i dokumentacji medycznej.
Projekty centralne nie wykluczają jednak istnienia inicjatyw lokalnych. Dopuszcza się istnienie regionalnych medycznych baz danych, składujących i udostępniających dane na wybranym geograficznie obszarze.
Użytkownikami końcowymi SP-ERP jest personel medyczny oraz personel pomocniczy Zakładów Opieki Zdrowotnej, na co dzień realizujący procedury związane z procesem diagnozowania i leczenia pacjentów. Dzięki systemowi osoby odpowiedzialne za leczenie mają możliwość skorzystania z kluczowych informacji medycznych zgromadzonych poza ich macierzystym szpitalem. Takie rozwiązanie umożliwia monitorowanie procesu leczenia oraz zapewnia pełniejsze wykorzystanie dokumentacji medycznej. System przyczynia się również do skrócenia etapu diagnozowania pacjenta, co w przypadkach zagrożenia życia skutkuje większym prawdopodobieństwem podjęcia optymalnej akcji ratunkowej. Najważniejszą grupą pośrednich użytkowników SP-ERP są pacjenci.
We wdrożeniu Systemu Pilotażowego ERP uczestniczy 12 Zakładów Opieki Zdrowotnej z rejonu Dolnego Śląska. Obecnie program Dolnośląskie e-Zdrowie ukończony jest w 85%. Jego budżet, współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, wynosi 29,8 mln zł.
HP realizuje program pilotażowy ERP w ramach wygranego przetargu prowadzonego w trybie konkursu.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.