Aktualnie projekt ustawy o korytarzach przesyłowych znajduje się w fazie uzgodnień międzyresortowych. Z informacji, które mediom przekazało Ministerstwo Gospodarki wynika, że zakłada się wykreślenie kwestii związanych z wodociągami i siecią kanalizacyjna z tego projektu.

Zgodnie z założeniami ustawy, jej wprowadzenie ma usprawnić i przyspieszyć modernizację i rozbudowę infrastruktury liniowej. Zmiany w obecnie funkcjonujących przepisach są konieczna, ponieważ istnieje sporo niespójności, i np. właściciel gruntu może skutecznie uniemożliwić budowę sieci przesyłowych.

Na mocy ustawy z wprowadzonymi zmianami będzie można m.in. „ustanawiać z mocy prawa służebność, która umożliwi przeprowadzenie inwestycji nie uzależniając jej od wcześniejszej zapłaty stosownego odszkodowania. Procedura odszkodowawcza ma być niezależna od postępowania ws. ustanowienia nowego czy też określenia korytarza przesyłowego dla istniejącej infrastruktury” - podaje PAP. Z mocy ustawy właścicielom gruntów, przez które przebiega korytarz, mają być wypłacane odszkodowania, a ich wielkość wylicza się na podstawie specjalnego algorytmu.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że zmiany w ustawie spowodują wzrost opłat dystrybucyjnych w sektorze gazowniczym, energetycznym i ciepłowniczym nawet o około 19% w okresie dwóch dekad. Podwyżki na takim poziomie mogłyby się okazać bardzo złe dla gospodarki, dlatego ustalono odpowiedni sposób naliczania odszkodowań, by opłaty dystrybucyjne nie wzrosły więcej niż 8% w ciągu 20 lat.