Kompania Węglowa S.A. zamierza szukać nowych złóż węgla w rejonie wsi Pawłów w powiecie chełmskim. W tym celu 10 maja br. złożyła w Ministerstwie Środowiska wniosek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węgla kamiennego– poinformowała prezes zarządu KW Joanna Strzelec-Łobodzińska podczas obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Fot. Kompania Węglowa S.A.
Kompania Węglowa, będąca największą górniczą firmą w Polsce, planuje wybudować nową kopalnię węgla kamiennego w województwie lubelskim. KW zamierza wykonać w rejonie Pawłowa osiem odwiertów wiertniczych do głębokości 1000 m. Ocenia się, że pochłonie to około 11 mln zł. Według szacunków wielkość złóż węgla w rejonie Pawłowa wynosi około 840 mln t, a prognozowana ilość zasobów operatywnych to około 185 mln t.
„Mamy nadzieję, że prace przygotowawcze zakończymy w ciągu pięciu lat, może wcześniej. Potem czeka nas proces inwestycyjny” - powiedziała prezes Strzelec-Łobodzińska.
Projekt robót geologicznych na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węgla kamiennego w rejonie „Pawłów” o powierzchni 70 km2 wykonał Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy Oddział Górnośląski w Sosnowcu.„Projektowane roboty geologiczne prowadzone będą w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, w gminach: Siedliszcze, Rejowiec Fabryczny i Rejowiec oraz Rejowiec Fabryczny miasto. Rejon objęty robotami położony jest w obszarze słabo zurbanizowanym, poza obszarami przyrodniczo chronionymi. Jest to bardzo istotne w momencie starań w przyszłości o pozyskanie koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża” – czytamy w komunikacie spółki.
Wiadomo już, że złoże charakteryzuje się dobrymi parametrami jakościowymi i mało skomplikowaną tektoniką. Dzięki wykonaniu otworów wiertniczych będzie można je lepiej udokumentować dowiedzieć się więcej na temat budowy geologicznej i warunków górniczych.
„Roboty geologiczne – prace wiertnicze rozpoczęte zostaną po uzyskaniu koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie geologiczne (około 2 miesiące) i po wyłonieniu specjalistycznej firmy w postępowaniu przetargowym, zgodnie z regulaminem obowiązującym w KW S.A. (około 6 miesięcy). Przy założeniu, że otwory będą wykonywane równolegle przez dwa aparaty wiertnicze czas wiercenia otworów może trwać do 1,5 roku. Zaangażowanie jednego urządzenia okres ten wydłuży do 3 lat, a ewentualnie trzech skróci do niespełna roku. Z uwagi na rolniczy charakter zagospodarowania terenu prace będą prowadzone w okresach pozawegetatywnych” – informuje spółka.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.