W Indiach od października 2010 roku trwa budowa 1370 km gazociągu Dabhol – Bangalore. Trasa wiedzie prze tereny górzyste, bagienne i leśne. Inwestycja ma poprawić pewność zaopatrzenia w gaz w stanach Maharashtra, Karnataka oraz Goa. Rurociąg o przepustowości 5,5 mld metrów sześciennych będzie transportował gaz pochodzący z regazyfikacji LNG w terminalu Dabhol.
Fot. Punj Lloyd
Na większości swojej długości gazociąg ma średnicę od 30” do 36”, z 175 km odnogą o średnicy 24” w kierunku Goa. Za prace konstrukcyjne odpowiada hinduska spółka rurociągowa Punj Lloyd. Rurociąg na odcinku około 200 km przebiega przez krawędziowe, pokryte zielenią pasmo górskie w południowo – zachodniej części kraju. Ghaty Zachodnie stanowią główny dział wodny subkontynentu. Tutaj swoje źródła mają największe rzeki przepływające przez Dekan w kierunku wschodnim: Godavari, Kryszna i Kaweri. Pasmo przekroju poprzecznym jest asymetryczne; od strony Dekanu jego stoki są łagodne, natomiast na zachodzie opada stromą krawędzią w stronę Morza Arabskiego. Pochylenie stoków waha się od 35 do 60 stopni.
Teren jest trudno dostępny, ze słabą infrastrukturą drogową. Na trasie przewidziano 27 przekroczeń rzek, z czego osiem zrealizowano z użyciem techniki HDD, pozostałe z wykorzystaniem metody Auger Boring.. Najdłuższą z instalacji było przekroczenie rzeki Ghatprabha na dystansie 1600 m. Cały projekt ma być zakończony do lipca 2012 roku. Wartość wynagrodzenia dla Punj Lloyd wyniosła 153 mln USD. Właścicielem instalacji jest państwowa spółka gazowa GAIL (Gas Authority of India Limited).
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.