Patronat honorowy nad tegoroczną, jubileuszową edycją, objęli: Ministerstwo Gospodarki, Prezydent Miasta Bielska-Białej, prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP), prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), PGE Energia Odnawialna SA, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Polska Izba Gospodarcza Elektrotechniki, Polskie Stowarzyszenie Elektroinstalacyjne, a także Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei. Generalnym Partnerem targów została Grupa TAURON Polska Energia S.A.

Powierzchnia wystawiennicza tych największych w Polsce targów energetycznych to ponad 30 tys. m2. W tym roku do Bielska-Białej przyjechała rekordowa liczba 713 wystawców z Polski, Europy i krajów azjatyckich. Zaprezentowali oni swoje ekspozycje zarówno w nowoczesnej hali wielofunkcyjnej, jak i w pawilonach namiotowych oraz na terenach otwartych. Wielu z nich przygotowało prezentacje promocyjne, które spotykały się ze sporym zainteresowaniem uczestników.

Główne tematy, wokół których zorganizowane były targi to: przesył, dystrybucja i rozdział energii elektrycznej i cieplnej, wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej, a także elektrotechnika oraz elektronika przemysłowa. Gama prezentowanych urządzeń i aparatów była bardzo szeroka: od stacji transformatorowych, wyłączników czy rozłączników po aparaty i systemy nadzoru, pomiarów i zabezpieczeń, maszty oświetleniowe i oprawy (zwłaszcza przystosowane do LED-owych źródeł światła), kable i przewody, urządzenia UPS, jak również pojazdy specjalistyczne dla energetyki po inne specjalistyczne usługi. 

Jak zwykle, w trakcie targów odbywały się konferencje i seminaria, które gromadziły spore grono słuchaczy. Pierwszego dnia odbyła się konferencja pn. „Problematyka rozwoju elektroenergetycznych sieci przesyłowych i dystrybucyjnych”. W jej trakcie przedstawiciele firm: PSE – Operator SA, TAURON Dystrybucja S.A. i PTPiREE poruszali temat: konieczności inwestowania w krajową infrastrukturę elektroenergetyczną, rozwoju sieci, a także barier technicznych oraz prawno-organizacyjnych dla procesów inwestycyjnych w infrastrukturę sieciową. Z kolei o zmianach uregulowań prawnych warunkujących rozwój infrastruktury liniowej opowiadał reprezentant Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki. Konferencję zakończyła dyskusja z udziałem parlamentarzystów Zespołu ds. Energetyki).

Kolejnym interesującym wydarzeniem było seminarium „Energetyka jądrowa dla Polski”, zorganizowane przez SEREN-POLSKA - Stowarzyszenie Ekologów Na Rzecz Energii Nuklearnej oraz SEP. Prelegenci poruszali następujące zagadnienia: współistnienie systemów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych i energii jądrowej; struktura polskiej energetyki: stan obecny, zagrożenia, plany; kontrola i nadzór atomowy w naszym kraju; skutki awarii w japońskiej elektrowni Fukushima; udział polskich firm w realizacji inwestycji jądrowych na świecie; odpady promieniotwórcze z elektrowni; przygotowanie kadr dla polskiej energetyki nuklearnej.

Ostatnia konferencja poświęcona była nowoczesnym metodom eksploatacji elektroenergetycznych sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. Została zorganizowana przez  SEP pod egidą Roku Michała Doliwo–Dobrowolskiego (150. rocznica urodzin rosyjskiego uczonego i wynalazcy pochodzenia polskiego, będącego pionierem elektrotechniki i twórcą systemu elektrycznego trójfazowego prądu przemiennego). Wystąpienia prelegentów dotyczyły m.in.: energooszczędnych transformatorów o rdzeniu z blach amorficznych, metod wydłużenia żywotności transformatorów, najnowszych osiągnięć w zakresie rozwiązań konstrukcyjnych urządzeń dystrybucji energii, diagnostyki nieinwazyjnej rdzeni i sieci kablowej, a także energooszczędności eksploatacyjnej.

Konferencja ta nie była jedynym sposobem na uczczenie pamięci Doliwo-Dobrowolskiego. Uczestnicy targów mieli możliwość obejrzenia okolicznościowej wystawy jemu poświęconej. Druga dotyczyła srebrnego jubileuszu targów ENERGETAB.

Ważnym elementem spotkania w Bielsku-Białej były liczne konkursy i wyróżnienia. Pierwszego dnia targów wręczono m.in. medale 25. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2012, medale PGE Energia Odnawialna S.A., a także wyróżnienia honorowe. Spośród prawie 80 innowacyjnych produktów zgłoszonych do konkursu targowego na wyróżniający się produkt, komisja konkursowa pucharem Ministra Gospodarki wyróżniła osprzęt do przewodów HTLS firmy BELOS-PLP.

Srebrny jubileusz targów ENERGETAB jest najlepszym potwierdzeniem tego, że Bielsko-Biała to od lat najważniejsze centrum spotkań branży energetycznej. Targi te to obowiązkowy wpis w kalendarzu przedstawicieli firm wykonawczych, dostawczych, producenckich, projektowych i inwestorów związanych z tym sektorem. Tegoroczne spotkanie zostało wydłużone do 4 dni, dzięki czemu uczestnicy mieli więcej czasu na zapoznanie się z nowinkami technologicznymi, wzięcie udziału w konferencjach czy prezentacjach oraz spotkania z klientami. Zapraszamy do Bielska-Białej na kolejne, 26. targi ENERGETAB 2013, które odbędą się w dniach od 17- 20 września 2013 r.

Zobacz fotogalerię