Morska farma wiatrowa Dogger Bank powstaje w trzech fazach w odległości 130 km i 190 km od północno-wschodniego wybrzeża Anglii. Docelowo osiągnie moc 3,6 GW i stanie się największą taką elektrownią na świecie. Na potrzeby jej budowy zamówiono drugi statek do instalacji turbin.

Statek Seaway Ventus dołączy do projektu w 2026 r. Umowę z firmą Seway7podpisano po wcześniejszej rezerwacji w grudniu w grudniu 2024 r. To druga jednostka, która będzie użytkowana w budowie morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank.
Statek podnośnikowy Seaway Ventus transport turbin GE Vernova Haliade-X i ich instalację rozpocznie w połowie 2026 r. To kolejne zadanie dla dostawcy, który ma też kontrakty na transport i wykonanie fundamentów monopalowych i montaż elementów przejściowych we wszystkich trzech fazach projektu. Farma Dogger Bank A jest już gotowa (zostanie uruchomiona w drugiej połowie 2025 r., a Bank B niemal ukończona. Rozpoczynają się prace związane z Bank C.
Po zakończeniu całej inwestycji produkcja energii elektrycznej morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank będzie odpowiadać rocznemu zapotrzebowaniu 6 mln domów w Wielkiej Brytanii. Przewidywany czas eksploatacji elektrowni wynosi 35 lat.
Dogger Bank Wind Farm jest przedsięwzięciem firm SSE Renewables (40%), Equinor (40%) i Vårgrønn (20%). Pierwsza kieruje budową obiektu, a druga będzie jego operatorem.
Przeczytaj także: Morskie farmy wiatrowe. Pierwsza w Polsce promesa

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.