Samorządowcy zakończyli już budowę nowych oczyszczalni ścieków w Sulikowie i Nowogrodźcu i unowocześnili zakład w Środzie Śląskiej. Zmodernizowane oczyszczalnie w Dzierżoniowie, Oławie, Strzegomiu, Chociwelu i Bielawie. W regionie zakończono już budowę kilkuset kilometrów wodociągów i kanalizacji.

- Dolny Śląsk korzysta ze potężnego wsparcia finansowego z Programu Infrastruktura i Środowisko. To największy program operacyjny spośród wszystkich w UE. Skali tej pomocy nie można nawet porównać nawet do planu Marshalla, który umożliwił prężny rozwój gospodarczy w powojennej Europie – mówi  Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. - Teraz szansa na modernizację – zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju – otwiera się przed Polską i naszym regionem. WFOŚiGW we Wrocławiu jest Instytucją Wdrażającą POIiŚ. Dolnośląscy beneficjenci otrzymują od Funduszu merytoryczne i finansowe wsparcie.

Fundusz m.in. monitoruje i pomaga podczas opracowania projektów do udziału w konkursach; ocenia złożone wnioski; zawiera umowy; rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki unijne.

Środki Programu Infrastruktura i Środowisko to 27,9 mld EUR - największa kwota pośród programów realizowanych kiedykolwiek w Unii Europejskiej, służąca rozwojowi infrastruktury, budowie dróg, kolei, mostów i kanalizacji, jak również obiektów nauki czy urządzeń sportowych. Prawie 5 mld EUR przewidziano na projekty związane z ochroną środowiska. POIiŚ jest realizowany w Polsce od roku 2007 i potrwa do 2013 r.