Podobnie jak w roku ubiegłym partnerami konferencji zostali: PVC4Pipes – organizacja skupiająca producentów rur z polichlorku winylu oraz surowców i urządzeń do ich produkcji, a także PE100+ Association - stowarzyszenie zrzeszające wytwórców wysokojakościowych polietylenów do produkcji rur.

W wydarzeniu wzięli udział głównie reprezentanci firm z branży wodno-kanalizacyjnej. Mieli oni szansę wysłuchać licznych referatów, poświęconych szerokiemu zagadnieniu zastosowania rur z tworzyw sztucznych. Konferencję otworzył prezes zarządu PRIK Jacek Sobkowiak. Jako pierwsza wystąpiła prof. Wiktoria Bolkowska, która omówiła sytuację na rynku budowlanym i perspektywy rozwoju. Następnie w zastępstwie Steve’a Tana (PVC4Pipes) referat dotyczący PVC z recyklingu jako materiału na rury wygłosił Rafał Jankowski. Ostatni tego dnia wykład należał do Lecha Kowala, który poruszył temat bezwykopowej wymiany kanałów kanalizacyjnych modułami PE-HD. Wieczorem dla uczestników przygotowano uroczysty bankiet, w trakcie którego wystąpiła gwiazda wieczoru – kabaret Limo.

Drugi dzień zaczął się od wystąpienia Józefa Lewickiego poświęconego oczyszczaniu wód Jeziora Żywieckiego jako przykładu zastosowań rur tworzywowych w dużym projekcie inwestycyjnym. Temat odwodnienia terenów i zagospodarowania wód opadowych omówił Rafał Jankowski, zaś niektórych typowych błędów instalacyjnych i eksploatacyjnych – Piotr Falkowski. Sesję tę zakończył Bogdan Majka, który skupił się na wybranych aspektach projektowania i eksploatacji sieci wodociągowej z PE i żeliwa sferoidalnego.Ponadto poruszono następujące zagadnienia: ograniczenie strat wody w sieciach wodociągowych (dr inż. Florian Piechurski), rury sztywne i elastyczne w Europie - porównanie własności i oddziaływania środowiskowego (Mariola Błajet), praktyka czyszczenia przewodów kanalizacyjnych (Stanisław Mokrzycki) oraz HD-PE do rur ciśnieniowych – niekończąca się historia sukcesu (Ulrich Schülte, PE100+ Association).

W trakcie ostatniej sesji Michał Czarski przedstawił Śląski Klaster Wodny jako kreatora przemian i rozwoju, a dr inż. Tadeusz Rzepecki zaprezentował największe aktualne wyzwania branży wodno-kanalizacyjnej. Spotkanie w Bronisławowie zakończył referat dr. inż. Izabeli Kruszelnickiej dotyczący materiałów stosowanych podczas budowy sieci i instalacji wodociągowych. 

W tegorocznej konferencji technicznej, na której zaprezentowano wykłady o różnorodnej tematyce związanej z rurami z tworzyw sztucznych, wzięło udział ponad 100 osób. 

Zobacz fotogalerię