Obecnie trwa badania rynku pod kątem firm zainteresowanych przyszłymi usługami gazoportu. Okazuje się, że chce z niego korzystać kilkanaście koncernów energetycznych i chemicznych, nie tylko polskich, ale też zagranicznych. Spółka Polskie LNG (PLNG) przedłużyła nawet o miesiąc (do 11 stycznia) termin zbierania informacji od potencjalnych klientów.

Usługami zainteresowane są m.in. firmy skandynawskie oraz z Ukrainy. Pytają głównie o usługę tankowania i przeładunku gazu na statki oraz o przewóz LNG cysternami do mniejszych instalacji regazyfikacyjnych zlokalizowanych w regionach, gdzie nie ma gazociągów. 

Dotychczas dostawy skroplonego gazu LNG przez świnoujski terminal zakontraktowało jedynie PGNiG. Zgodnie z umową będzie importować z Kataru 1,5 mld m3 gazu rocznie. 

Wyniki badania rynku będą znane na koniec miesiąca lub na początku lutego - będą one miały znaczenie w kwestii ewentualnego zwiększenia mocy gazoportu z 5 do 7,5 mld m3 rocznie. Ponadto może się rozszerzyć katalog usług, m.in. o przeładunek na cysterny (samochodowe i kolejowe) oraz mniejsze statki, a także magazynowanie gazu. W ramach rozbudowy powstałby trzeci zbiornik. Aktualnie spółka PLNG prowadzi studia wykonalności i analizę biznesową dotyczącą ewentualnego kolejnego etapu inwestycji.

Co ciekawe rok temu w badaniu rynku zainteresowanie usługami gazoportu było nikłe. Z kolei w tym roku zbierane są jedynie deklaracje od ewentualnych przyszłych kontrahentów. Poza tym terminal znalazł się w centrum uwagi również ze względu na zmiany, jakie zaszły na rynku gazu, m.in. uruchomienie giełdy gazu, wzrost dostępności surowca, częstsze stosowanie skroplonego gazu jako paliwa dla motoryzacji czy napędzania statków pływających po Bałtyku.

Spółka planuje rozbudowę infrastruktury do wprowadzenia oferty tankowania i przeładunku gazu na statki w latach 2017–2018.Zgodnie z planem terminal ma zostać uruchomiony w drugiej połowie przyszłego roku, jednak obecnie inwestycja jest opóźniona z powodu kłopotów finansowych wykonawcy (Hydrobudowa). 

"Zwiększeniu uległa kwota dofinansowania projektu budowy terminalu LNG w Świnoujściu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Maksymalne dofinansowanie wzrosło z 456 mln zł do 551,8 mln zł" - informuje PLNLG w komunikacie.