„Nowych impulsów rozwoju europejskiej gospodarki należy szukać także poza Europą. Nie tracąc z oczu najbliższych kwestii, warto myśleć globalnie” – zapowiada główne nurty tematyczne i wydarzenia towarzyszące organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Piąta edycja największej imprezy biznesowej tej części kontynentu odbędzie się między 13 a 15 maja br. w Katowicach.
Fot. z archiwum Imago Public Relations
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach (European Economic Congress – EEC) to trzydniowy cykl debat i spotkań z udziałem sześciu tysięcy gości z kraju i z zagranicy. W blisko stu sesjach bierze udział kilkuset panelistów, wśród których znajdują się m.in. komisarze unijni, przedstawiciele rządów państw europejskich i liczni reprezentanci z kraju. Każdy Kongres to spotkanie najważniejszych postaci świata polityki, biznesu, nauki i ekonomii.
– W maju, w trakcie V Europejskiego Kongresu Gospodarczego, będziemy rozmawiali o wizji nowej Europy. To wymaga głębokiej dyskusji, zaangażowania obywateli – Europejczyków. Mówię często, także będąc w Austrii, w Niemczech, we Francji czy we Włoszech, o europejskiej przestrzeni obywatelskiej, o przestrzeni obywatelskiej debaty nad przyszłością Unii Europejskiej. Taką debatę chcemy prowadzić w czasie Kongresu – deklaruje prof. Jerzy Buzek, honorowy przewodniczący Rady Patronackiej EEC. – Chcemy rozmawiać o tym, jak ułożyć sobie wzajemne relacje na naszym kontynencie, by dobrze nim zarządzać. Tak, by był możliwie jak najsilniejszy w starciu z wielkimi potęgami politycznymi świata. To jest nasze dzisiejsze wyzwanie – dodaje.
– Go global! Musimy myśleć globalnie. Dlatego m.in. ocenimy relacje Unii Europejskiej z najbardziej dynamicznymi gospodarkami świata, zastanowimy nad strategią „nowego otwarcia” oraz warunkami do spełnienia dla ekspansji Europy – wylicza Wojciech Kuśpik, inicjator EEC, Prezes Grupy PTWP SA.
Jeszcze przed majowym Kongresem w Katowicach, rozpocznie się zapowiadający go, nowy projekt Roadshow po Europie Centralnej. Konferencje w stolicach państw Grupy Wyszehradzkiej (Bratysława, Praga, Budapeszt) będą źródłem treści dla obrad podczas EEC, ale przede wszystkim okazją do spotkań i dyskusji o współpracy gospodarczej w ramach Grupy oraz o roli krajów Europy Centralnej w Unii Europejskiej. Pierwsze z wydarzeń, Forum Gospodarcze Słowacja - Polska, odbędzie się 28 lutego br. w Bratysławie.
– Mając na uwadze rosnącą rolę największych krajów Azji w światowej wymianie handlowej, produkcji przemysłowej czy pozyskiwaniu i zużyciu surowców, jak również coraz większe znaczenie gospodarek i rynków rejonów świata dotychczas marginalizowanych, wprowadzamy do agendy Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 wydarzenia ujęte w formułę dni specjalnych – dodaje Wojciech Kuśpik. Będą to drugie (po ubiegłorocznym) Forum Unia Europejska-Chiny i pierwsze Forum Unia Europejska-Afryka.
Tegoroczna edycja Kongresu, jak zapewniają organizatorzy, będzie kolejnym potwierdzeniem rozwojowej tendencji; tym razem stawiają oni na rozwój poprzez jakość oferty programowej Kongresu i moderacji sesji, przygotowanie poszczególnych paneli, żywy dialog z uczestnikami.
Poza wiodącymi nurtami tematycznymi związanymi ze wzrostem gospodarczym, przyszłością strefy euro, globalizacją, polityką energetyczno-klimatyczną czy rolą Europy Centralnej wstępny zakres tematyczny V Europejskiego Kongresu Gospodarczego zawiera także najistotniejsze kwestie dla przyszłości takich dziedzin gospodarki i życia publicznego jak: energetyka, finanse, górnictwo, samorządy i polityka regionalna, infrastruktura, transport, budownictwo i nieruchomości, motoryzacja, innowacje.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.