Osiągnięte w 2012 r. wydobycie na poziomie 7,78 mln t było wyższe o 33,3% od osiągniętego rok wcześniej i jednocześnie rekordowe w historii firmy. Spółka utrzymuje dobre wskaźniki rentowności na wszystkich poziomach: rentowność sprzedaży brutto w całym roku wyniosła 27,52%, rentowność EBIT: 19,47%, a rentowność netto: 15,79%. Osiągnięty wzrost wydobycia oraz wyników finansowych jest efektem konsekwentnie wdrażanej przez spółkę strategii, której głównym celem jest zwiększenie poziomu wydobycia do 11,5 mln t rocznie po zakończeniu inwestycji w Polu Stefanów (z 5,8 mln t w 2010 r. i prawie 5,84 mln t w 2011 r.), a tym samym dwukrotne zwiększenie udziału w rynku producentów węgla kamiennego w Polsce. 

Wyniki finansowe - szczegóły

Wybrane informacje finansowe Grupy LW BOGDANKA po IV kw. 2012 r. oraz po 2012 r. przedstawia tabela poniżej:

 

 

 

 

 

 

 

 

Głównym źródłem przychodów ze sprzedaży Grupy Kapitałowej LW Bogdanka w 2012 r. tradycyjnie była produkcja i sprzedaż węgla energetycznego. Działalność ta wygenerowała  96,37% osiąganych przez Grupę przychodów ze sprzedaży (w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 94,11%). Wzrost przychodów ze sprzedaży węgla jest pochodną wyższej o 31,06% ilością sprzedanego węgla, przy wyższej jednostkowej średniorocznej cenie sprzedaży.

Ponad 80% ze zrealizowanej sprzedaży węgla, w ujęciu wartościowym, odbywało się na podstawie długoterminowych umów handlowych zawartych między LW BOGDANKA S.A. a jej głównymi odbiorcami, tj. Elektrownią „Kozienice” S.A. - Grupa ENEA SA, Elektrownią Połaniec SA / GDF Suez Energia Polska - Grupa GDF Suez Energia Polska, PGNIG Termika oraz Elektrownią Ostrołęka. 

Słabsze wyniki IV kw. w porównaniu do osiągniętych w tym samym okresie 2011 r. związane były z napotkaniem w tym okresie przez spółkę mniej korzystnych warunków geologiczno-górniczych w ścianie strugowej w Polu Stefanów polegających na tzw. nieciągłości pokładu, co wpłynęło na poziom wydobycia. Jednocześnie IV kw. 2011 r. był wyjątkowo jak na ten okres dobry, ze względu na uruchomienie struga w tym okresie (IV kw. jest zwykle słabszy w górnictwie, ze względu na tworzone rezerwy na koszty pracownicze, wypłacane barbórki i 14-tki).

Produkcja i sprzedaż węgla

W 2012 r. poziom wydobycia węgla handlowego spółki był rekordowy w historii firmy i sięgnął 7,78 mln t, co oznacza, że był wyższy o 33,34% od osiągniętego rok wcześniej (5,84 mln t). Uzyskany w 2012 r. średnioroczny wskaźnik uzysku węgla (stosunek węgla handlowego do węgla brutto) również był lepszy niż osiągnięty w 2011.Sprzedaż w 2012 r. osiągnęła poziom prawie 7,8 mln t, czyli była o 31,06% wyższa od zanotowanej rok wcześniej. Poziom sprzedaży wyższy od poziomu wydobycia węgla netto wynika ze zbycia przez spółkę większości posiadanych zapasów. W efekcie zapasy węgla LW Bogdanka na dzień 31 grudnia 2012 wyniosły 18,3 tys. t, czyli były niższe o 34,19% od zanotowanych w tym samym okresie rok wcześniej. Powyższy poziom zapasów odpowiada niespełna jednodniowej produkcji spółki.  

Strategia

Główne strategiczne cele rozwoju zdefiniowane przez spółkę to:

podwojenie potencjału produkcyjnego węgla do 11,5 mln t po zakończeniu inwestycji w Polu Stefanów (z 5,8 mln t w 2010 r. i prawie 5,84 mln t w 2011 r.), a tym samym dwukrotne zwiększenie udziału w rynku producentów węgla kamiennego w Polsce,

poprawa efektywności wydobycia i produkcji węgla kamiennego,

zapewnienie samowystarczalności LW Bogdanka w zakresie dostaw energii elektrycznej poprzez rozwój działalności w zakresie produkcji energii elektrycznej,

działania z zakresu ochrony środowiska.