Gaz-System z partnerami będzie analizował możliwości produkcji zielonego wodoru w woj. zachodniopomorskim. Prace będą prowadzone w ramach projektu Pomorski Klaster Zielonego Wodoru.
Gaz-System szuka możliwości transportu i produkcji zielonego wodoru. Fot. ilustr. Pcess609/Adobe Stock
Projekt Pomorski Klaster Zielonego Wodoru (ang. Pomeranian Green Hydrogen Cluster) otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych z instrumentu „CEF RES”. Krajowy operator gazowej sieci przesyłowej będzie współpracować z niemiecką firmą PNE i należącą do niej polską Sevivon. Obie zajmują się inwestycjami w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.
Partnerzy sporządzą analizę możliwości produkcji zielonego wodoru w woj. zachodniopomorskim, gdzie Sevivon planuje budowę odnawialnych źródeł energii w celu produkcji bezemisyjnego paliwa. Surowiec mógłby być dostarczany poprzez sieci wodorowe do odbiorców w Polsce i Niemczech.
Transgraniczny projekt obejmuje województwa zachodniopomorskie oraz lubuskie na terenie Polski, a także Meklemburgię-Pomorze Przednie i Brandenburgię w Niemczech. Te regiony wybrano z powodu dobrych warunków pogodowych dla pracy farm wiatrowych i fotowoltaicznych, które mogłyby posłużyć do wytwarzania zielonego wodoru na dużą skalę. Dodatkowo na tym obszarze jest rozwinięta działalność przemysłowa. Zakłady już wykorzystują to paliwo (na razie emisyjne) lub będą go potrzebować w przyszłości na cele dekarbonizacji.
W ramach działań partnerzy sprawdzą nie tylko potencjał produkcji wodoru, ale także możliwości rozwoju infrastruktury wodorowej w północno-zachodniej Polsce i północno-wschodnich Niemczech.
Działania są możliwe dzięki unijnemu programowi CEF Energy z m.in. możliwością wsparcia projektów transgranicznych z zakresu odnawialnych źródeł energii.
Gaz-System realizuje też przedsięwzięcie Wodorowa Mapa Polski w celu, jak informuje, oceny rynkowego zainteresowania transportem wodoru za pomocą sieci przesyłowej łączącej krajowych producentów wodoru, źródła importu, magazyny wodoru, odbiorców końcowych i lokalne sieci dystrybucyjne.
Przeczytaj także: Wodór to jeszcze odległa przyszłość, ale przygotowywać trzeba się już
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.