Wiceszef resortu gospodarki zapowiada systemowe wsparcie dla rozwoju małych instalacji spalających biomasę, jak również dla wysokosprawnej kogeneracji ze źródeł odnawialnych. Podkreśla, że konieczne są stabilne warunki rozwoju rynku OZE. Przedstawiciele resortu są zdania, że należy co 5 lat aktualizować strategię energetycznej Polski, aby sprawdzać, w jakim kierunku ma się rozwijać energetyka odnawialna w naszym kraju. 

Trudna sytuacja zielonych certyfikatów

Pietrewicz zwraca uwagę, że obecna sytuacja na rynku zielonych certyfikatów jest od wielu miesięcy bardzo trudna. Ich cena utrzymuje się na niskim poziomie, przez co elektrownie ograniczają zużycie biomasy wykorzystywanej w technologii współspalania, gdyż bardziej niż zakup droższej od węgla biomasy opłaca im się zapłacenie tzw. opłaty zastępczej na rzecz NFOŚiGW. W efekcie firmy energetyczne zrywają umowy z producentami biomasy. W ramach protestu wychodzą na ulice – ostatnio 4 kwietnia. 

Wiceminister gospodarki zapewnia, że resort ma projekt, zgodnie z którym jeśli ceny zielonych certyfikatów spadną poniżej 75% opłaty zastępczej, wówczas możliwość regulowania tej opłaty będzie okresowo wstrzymana.