Zdaniem ministrów w ostatnich miesiącach prace na budowie zdecydowanie przyspieszyły. W ciągu trzech miesięcy zaawansowanie całego projektu wzrosło o 13,6% i wynosi prawie 60%. Na budowie pracuje więcej podwykonawców, a liczba pracowników wynosi od 800 do 1000 - to dwa razy więcej niż rok temu o tej porze.

Najistotniejsze wydarzenia z placu budowy z ostatnich miesięcy wiążą się z betonowaniem kopuł obu zbiorników LNG. Betonowanie pierwszej warstwy zakończono, trwa wykonywanie drugiej i ostatniej powłoki kopuły na drugim zbiorniku. Wewnątrz zbiorników prowadzone są prace montażowe i spawalnicze, jak np. izolacje gazoszczelne i termiczne. Trwa równocześnie montaż konstrukcji stalowych estakad, rurociągów przesyłowych, fundamentowe budynków. Montowane są stalowe konstrukcje pomostu wokół ramion rozładowczych w morskiej części terminalu. Montaż samych ramion planowany jest na początek czerwca.

5 mld m3 gazu ziemnego rocznie

Zgodnie z założeniami terminal w Świnoujściu zostanie uruchomiony w 2014 r. Będzie to pierwszy w Polsce i równocześnie w naszej części Europy tego typu obiekt. Umożliwi odbiór gazu w postaci skroplonej w ilości 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m3. Dostawy gazu mają być realizowane m.in. na podstawie umowy podpisanej między PGNiG a spółką Qatargas, obowiązującą na okres od 2014 do 2034 r. Zakontraktowana ilość dostaw przez katarską spółkę to 1,5 mld m3 paliwa rocznie.

Pierwszy polski terminal LNG

Falochron osłonowy dla portu zewnętrznego w Świnoujściu

Zobacz zdjęcia z budowy terminalu LNG