Grupa HOBAS jest międzynarodowym producentem systemów rurowych z tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem szklanym (CC-GRP), przeznaczonych do przeciskania w technologii bezwykopowej. W związku z rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków „Czajka” w Warszawie HOBAS System Polska sp z o.o. otrzymał zamówienie na dostarczenie rur do mikrotunelowania, które miały posłużyć do bezwykopowego wykonania odcinka kanalizacji o długości 7 km. Z uwagi na fakt, że realizacja projektu obejmowała położenie rur o średnicy 3 m pod miastem, a nowy kolektor krzyżował się m.in. z tunelem metra, linią kolejową czy innymi rurami kanalizacyjnymi, zakończony sukcesem montaż stanowił ogromne wyzwanie. 

W trakcie realizacji tego projektu HOBAS Engineering GmbH przeprowadził analizę ekologiczną, której celem było zbadanie różnic w poziomie emisji CO2 podczas instalowania nowego rurociągu dwiema różnymi metodami: w wykopie otwartym oraz za pomocą mikrotunelowania. W  celu  określenia  śladu  węglowego wspomnianej  inwestycji w analizie uwzględnione zostały wszystkie źródła emisji CO2: począwszy od produkcji i obróbki rur w zakładzie w Dąbrowie Górniczej, poprzez transport i instalację, a kończąc na odtworzeniu nawierzchni. Przeprowadzone porównanie wykazało, że dzięki zastosowaniu metody bezwykopowej ograniczono emisję dwutlenku węgla aż o 376 tys. t, co stanowi równowartość rocznej emisji tego związku przez 100 tys. samochodów osobowych.

Nagrodę w imieniu laureata odebrali pan Lech Skomorowski, Managing Director HOBAS System Polska sp. z o.o. oraz pan Jacek Lesiecki Sales Director HOBAS System Polska sp. z o.o. Pan Lech Skomorowski przedstawił w swoim wystąpieniu m.in. rys historyczny i początki działania firmy HOBAS w Polsce, która obecnie uczestniczy w wielu kluczowych projektach w obszarze wodno-kanalizacyjnym na terenie całego kraju.

Certyfikat Energy Globe Award 2013 uroczyście wręczył Ambasador Republiki Austrii w Polsce, pan dr Herbert Krauss oraz Radca Handlowy Ambasady Austrii w Warszawie pan dr Ernst Kopp. Ambasador podkreślił, iż rozbudowa oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w Warszawie stanowi ważny krok w kierunku promowania postaw przyjaznych środowisku, wskazując przy tym, iż dzięki realizacji projektu „Czajka” oczyszczalnia obsługuje obecnie ponad 2 mln mieszkańców, zapewniając jednocześnie najwyższe standardy odpowiadające normom Unii Europejskiej.

Z kolei Radca Handlowy dr Ernst Kopp zaznaczył, że Energy Globe Award jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród, przyznawanych w obszarze zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska. Pokreślił również, iż oczyszczalnia realizowana była nowoczesną metodą bezwykopowego układania rur, która przede wszystkim jest przyjazna dla środowiska, zapewnia mniejsze zapylenie i hałas, nie zakłóca ruchu drogowego oraz pozwala na zachowanie roślinności. Podczas uroczystości zaprezentowane zostały również filmy ilustrujące prace firmy HOBAS nad projektem „Czajka” oraz image video nt. międzynarodowych osiągnięć firm austriackich.

Głównym sponsorem uroczystości była firma Greiner Holding AG, honorowy członek Energy Globe Foundation oraz jeden z wiodących producentów w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych, a także w obszarze odnawialnych źródeł energii.

 

Zobacz film dotyczący Energy Globe Award dla firmy Hobas