Dzięki wprowadzeniu zmian zgodnie z nowelizacją pojawia się szansa na wycofanie skarg skierowanych przeciw Polsce przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE. Skargi dotyczyły niepełnego wdrożenia wymogów dyrektyw unijnych w zakresie wewnętrznego rynku gazu ziemnego i energii elektrycznej. KE głównie zarzucała Polsce zbyt mały stopień liberalizacji rynku gazu i energii. Za błędy te Polskę czekają kary finansowe.

Czego dotyczy nowelizacja prawa energetycznego?

Jednym z ważniejszych zapisów ustawy jest wprowadzenie tzw. obliga gazowego, tj. obowiązku sprzedaży określonego wolumenu paliwa za pośrednictwem giełdy. Maksymalne obligo ma wynosić 55% i będzie obowiązywało od początku 2015 r. Do końca tego roku ustalono obligo na poziomie 30%, a w przyszłym roku obowiązywać będzie poziom 40%.

W znowelizowanym prawie pojawiła się też m.in. definicja „odbiorcy wrażliwego”, który może liczyć na dofinansowanie kosztów zakupu energii. W przypadku energii jest to osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy, a w przypadku gazu - osoba, której przyznano ryczałt na zakup opału. Posiadanie statusu odbiorcy wrażliwego upoważnia taką osobę do otrzymywania wsparcia finansowego na poczet zużywanej energii/gazu.

Jeśli chodzi o ulgi dla odbiorców przemysłowych, zużywających do produkcji ponad 100 GWh energii rocznie, to w odniesieniu do udziału kosztów energii w kosztach produkcji nie będą musieli się częściowo legitymować potwierdzeniem zakupu energii z OZE.