W naszych warunkach nie da się również pominąć tematu szkodliwej emisji dwutlenku węgla, pyłów i innych zanieczyszczeń oraz ich negatywnego wpływu na środowisko. Pozytywny wpływ na środowisko naturalne, a przede wszystkim korzyści ekonomiczne, wymogi zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w energetyce, są najlepszym uzasadnieniem zwiększenia zaangażowania i wsparcia rozwoju pomp ciepła w Polsce. 

Nie bez znaczenia jest również to że, rozwój pomp ciepła jest mocno wspierany przez Unię Europejską i wiele nowych, europejskich aktów prawnych. Ogrzewanie pomieszczeń ma duży udział w zużyciu energii. Jednym z głównych celów II Kongresu PORT PC organizowanego w dniu 17 października 2013 r. w Warszawie będzie pokazanie korzyści wynikających z wsparcia pomp ciepła jako OZE i wypracowanych przez PORT PC narzędzi, takich jak wytyczne dla wykonywania dolnych źródeł pomp ciepła czy też kalkulator do szacowania współczynnika efektywności pomp ciepła. Przedstawione będą nowe perspektywy rozwoju polskiego i europejskiego rynku oraz znaczenie pomp ciepła w „energetyce przyszłości”.

Po sukcesie zeszłorocznego Kongresu, Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła i tym razem postawiła na wysoką jakość wykładów i znanych prelegentów. Kongres PORTPC zaszczyci prezes zarządu NFOŚiGW Małgorzata Skucha, która przedstawi nową inicjatywę NFOŚiGW program PROSUMENT, mającą na celu wspieranie rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Znaczenie pomp ciepła w Europie w perspektywie do 2020 i 2030 r. przedstawi Krystyna Dawson z renomowanego Instytutu BSRIA z Wielkej Brytanii. Nie zabraknie także reprezentanta Niemieckiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (BWP). Rüdiger Grimm zaprezentuje dobre praktyki wykonywania dolnych źródeł ciepła dla pomp ciepła w Niemczech. Już tradycyjnie pojawi się reprezentant Instytutu Fraunhofer’a ISE z Niemiec, Marek Miara, który przedstawi znaczenie pomp ciepła w technologii smart grid oraz przybliży sposoby szacowania współczynnika ich efektywności.

Kongres PORT PC będzie z pewnością interesującym i ważnym wydarzeniem dla wszystkich zainteresowanych tematyką innowacyjnych rozwiązań na rynku pomp ciepła, perspektywami i warunkami rozwoju i wymogami unijnymi. Na kongresie nie może zabraknąć nikogo, kto w jakikolwiek sposób jest związany z branżą. „Jesteśmy przekonani, że II Kongres PORTPC pokaże aktualne znaczenie pomp ciepła w zakresie techniki grzewczej, odnawialnych źródeł energii i energetyce w Polsce. Bez działań zapewniających jakość projektowania i wykonywania instalacji z pompami ciepła nie jest możliwy harmonijny rozwój rynku. To, co zostanie pokazane na Kongresie PORT PC, będzie podsumowaniem naszej wieloletniej, konsekwentnej pracy. 

Wszystkie osoby związane z branżą pomp ciepła powinny poznać przygotowane przez PORT PC narzędzia” - podsumowuje Paweł Lachman Prezes Zarządu PORT PC.

Więcej

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) jest stowarzyszeniem osób związanych z branżą pomp ciepła. Powstało w styczniu 2011 r. Do jego głównych celów należą: rozpowszechnienie wiedzy na temat pomp ciepła, tworzenie warunków do szybkiego i harmonijnego rozwoju tego rynku w Polsce oraz poprawa jakości wykonywanych instalacji z pompami ciepła. Jako organizacja branżowa, PORT PC jest członkiem Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła (EHPA) z siedzibą w Brukseli.