Sondaż przeprowadzono wśród internautów odwiedzających portal www.dziennik.pl. Jego wyniki wskazują, że zdecydowana większość Polaków (69%) uważa wiercenia w poszukiwaniu gazu w formacjach łupkowych – jeśli tylko są prowadzone w zgodzie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami – za bezpieczne dla środowiska.

20% respondentów sądzi, że takie działania stanowią lub mogą stanowić zagrożenie dla przyrody, zaś 8% ankietowanych nie miało zdania na ten temat. 84% respondentów poparło poszukiwanie gazu łupkowego, a 78% badanych uważa, że gaz z łupków wzmocni bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. 18% jest zdania, że Polska nie odniesie korzyści z wydobycia tego surowca.

Wyniki sondażu wskazują też, że 68% badanych osób sądzi, że administracja państwowa lub inwestorzy prowadzący prace poszukiwawczo - wydobywcze powinni zapewnić dodatkowe korzyści społeczności z terenów objętych ta działalnością.

Specjaliści: szczelinowanie hydrauliczne jest bezpieczne dla środowiska

O tym, że metoda szczelinowania hydraulicznego stosowana przy poszukiwaniu gazu łupkowego jest nie stanowi zagrożenia dla środowiska przekonują również m.in. eksperci z Instytutu Geofizyki PAN, Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, Instytutu Nafty i Gazu oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Gdańska.

Specjaliści udowodnili, że prace tego typu nie wpływają negatywnie na jakość wód powierzchniowych i podziemnych. Jedyną uciążliwością dla otoczenia może być zwiększone natężenie hałasu.