Nowoczesne rozwiązania technologiczne w SUW Piaskownia

SUW Piaskownia w fazę rozruchu została wprowadzona 3 lipca. Całkowite uruchomienie oznacza rozpoczęcie i zwiększenie własnej produkcji wody pitnej dla miasta i jego mieszkańców o blisko 40%. Woda na ujęciu pobierana jest bezpośrednio z Kanału Centralnego. W celu jej dostosowania do spożycia wykorzystano wiele nowoczesnych rozwiązań. Powstały nowe budynki, w których zainstalowano m.in. kolumnę desorpcji, odpowiedzialną za usunięcie dwutlenku węgla oraz za natlenienie wody, filtry piaskowe i węglowe do zatrzymania wszelkich zawiesin i związków organicznych, a także system ozonowania wody i lampy UV służące do  redukcji z wody substancji organicznych - informuje MPWiK w Jaworznie.

Woda dostarczana jest magistralą wodociągową o długości 3,4 km

Doprowadzenie wody do zabudowań odbywa się przy użyciu magistrali wodociągowej o długości 3,4 km, wybudowanej w ul. Kolejarzy i ul. Bukowskiej. Do magistrali wodę mają wtłaczać pompy wprost ze zbiornika o pojemności 500 m3. Od 11 września magistralą transportowana jest woda do miasta i zbiorników zlokalizowanych w dzielnicy Warpie. Woda z Piaskowni trafi do mieszkańców Szczakowej, Góry Piasku i częściowo do mieszkańców Śródmieścia, os. Podłęże i os. Stałego.

SUW Piaskowania dofinansowana z UE

Budowa SUW Piaskowania jest elementem projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzno – faza I”, którego koszt realizacji brutto wynosi ponad 122 mln zł brutto, a 65 mln zł to dotacja z Funduszu Spójności. Oprócz SUW Piaskownia budowane jest około 86 km kanalizacji, ponad 4 km sieci wodociągowej, 14 tłoczni i przepompowni.

SUW Piaskowania w obiektywie