Jak informują rosyjskie media, udało się osiągnąć porozumienie pomiędzy koncernem Gazprom a Komisją Europejską w sprawie eksploatacji gazociągu OPAL.
Fot. Gazprom
Gazociąg Ostsee-Pipeline-Anbindungs-Leitung (OPAL) o długości 470 km może transportować nawet 36 mld m3 gazu rocznie. Łączy on magistralę Nord Stream z niemiecką siecią przesyłową – przebiega przez terytorium Niemiec wzdłuż granicy z Polską do granicy z Czechami.
OPAL poza przepisami unijnymi
Jak podały rosyjskie media, wypracowane porozumienie zakłada, że gazociąg zostanie wyłączony spod rygorów trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej, zaś koncern zobowiązał się do wystawiania na przetarg wolnych mocy przesyłowych w tej rurze.
Informacje te potwierdził już rosyjski wiceminister energetyki FR Anatolij Janowski. „W rozmowach postawiona została kropka. Szczegóły porozumienia zostaną wkrótce ogłoszone” - powiedział.
Gazprom sprzeciwia się trzeciemu pakietowi klimatycznemu
Trzeci pakiet energetyczny UE nakazuje m.in. rozdzielenie własności infrastruktury przesyłowej od obrotu i sprzedaży, a także gwarantuje, że połowa gazociągu jest zarezerwowana dla innych niż jego właściciel dostawców. Gazprom nie zgadza się z tymi przepisami, gdyż nie chce tracić kontroli nad jego rurociągami.
Porozumienie ma zostać podpisane do końca października br.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.