W ramach projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach – etap I” w Poznaniu powstała przepompownia ścieków „Hetmańska” wraz z rurociągami tłocznymi. Zadanie zrealizowano w terminie 21 października 2009 r. – 19 kwietnia 2013 r., a na 26 września zaplanowano symboliczne otwarcie przepompowni. Prace budowlane obejmowały rejon ulic Dolna Wilda i Hetmańska, Droga Dębińska, Rondo Starołęka oraz ulica Wagrowska. Za wykonanie inwestycji o wartości 29 370 000 zł netto odpowiedzialne było konsorcjum firm Hydrobudowa 9 Spółka Akcyjna i Aqua sp. z o.o.
Rys. z archiwum AQUANET SA
Przepompownia ścieków Hetmańska
Budowa przepompowni rozpoczęła się w październiku 2010 r. Zaprojektowano ją tak, by jej wydajność wynosiła około 1 m3 ścieków na sekundę. Jednocześnie budowano dwa równoległe rurociągi tłoczne na długości 2,2 km. Ich trasa wiedzie od przepompowni zlokalizowanej w rejonie ulic Dolna Wilda i Hetmańska do Kolektora Prawobrzeżnego II przy wiadukcie ul. Hetmańskiej przed Rondem Żegrze.
Nowa przepompownia jest sterowana automatycznie i całkowicie zhermetyzowana. To obecnie jeden z najważniejszych obiektów poznańskiego układu kanalizacyjnego. Ma za zadanie odciążenie zbudowanego około 100 lat temu systemu kanalizacji ogólnospławnej w centrum Poznania. Ścieki po napełnieniu się zbiornika są automatycznie pompowane na drugi brzeg rzeki Warty.
Podczas realizacji zadania wykorzystano bezwykopową technologię – horyzontalny przewiert sterowany – do wykonania połączenia pod korytem rzeki Warty. Długość przewiertu wyniosła około 500 mb.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.