UE łagodzi dyscyplinę wydawania środków unijnych

W trakcie negocjacji najwięcej zamieszania powodowała tzw. zasada warunkowości makroekonomicznej. Mówiła ona o możliwości zawieszania wypłat unijnych tym beneficjentom, które mają problemy z dyscypliną finansową. Za wprowadzeniem bardzo rygorystycznych zasad w tym kontekście optowały kraje, które są płatnikami netto do budżetu UE. W obecnie przyjętym kształcie warunkowość makroekonomiczna została znacznie złagodzona. Ustalono również, że względem krajów, w których jest duże bezrobocie, a odebranie funduszy jeszcze bardziej spotęguje biedę, będą funkcjonować ograniczenia w zakresie zabierania im dotacji lub nakładania kar finansowych. Kraje, które od przynajmniej dwóch lat walczą z recesją, też będą mieć większe szanse na zachowanie środków z budżetu unijnego. Nie będzie można w takich przypadkach zawieszać środków na walkę z bezrobociem i wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw.

Parlament Europejski wynegocjował też większe roczne zaliczki na płatności o średnio 0,5 punktu procentowego. Udało się też zmniejszyć z 7% do 6 tzw. rezerwę na wykonanie, czyli części funduszy na politykę spójności, które miałyby zostać zamrożone do 2018 r. i przekazane na najlepsze projekty – informuje PAP.

Warunki, jakie zostały ustalone w Brukseli, wymagają jeszcze akceptacji państw unijnych i Parlamentu Europejskiego. Możliwe, że jeśli nie pojawią się kolejne wątpliwości i protesty, porozumienie ws. polityki spójności zostanie przyjęte podczas listopadowego posiedzenia plenarnego.

Polska największym beneficjentem środków na politykę regionalną

325 mld EUR to kwota, jaka przypada w okresie 2014–2020 na politykę regionalną Unii Europejskiej. Jest to około 30% całego budżetu. Polska będzie największym beneficjentem tych środków. 

Mniej restrykcyjne zasady wydawania pieniędzy unijnych 

Zgodnie z nowymi zasadami pieniądze unijne będą lepiej zagospodarowane niż w poprzedniej perspektywie, na co wpłynął kryzys gospodarczy. Niektóre z procedur zostały znacznie ułatwione. M.in. możliwe będzie przesuwanie niewykorzystanych pieniędzy z roku na rok oraz pomiędzy działami budżetu.