„Wyliczenie wszystkich efektów ponad 18 tys. inwestycji dofinansowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie nie jest możliwe. Z pełną odpowiedzialnością można jednak powiedzieć, że na Mazowszu poprawiła się jakość wody, ziemi i powietrza” - informuje Artur Dąbrowski, prezes zarządu WFOŚiGW w Warszawie.

Tysiące oczyszczalni i kilometrów sieci wod-kan

Dzięki wsparciu finansowemu WFOŚiGW w Warszawie od 1993 r. na Mazowszu zmodernizowano i wybudowano około 3 tys. oczyszczalni ścieków. Ich przepustowość zwiększyła się o blisko 550 tys. m3 na dobę. Do dyspozycji mieszkańców oddano ponad 4,1 tys. km sieci kanalizacyjnej i ponad 7,3 tys. km sieci wodociągowej. Co za tym idzie, powstało ponad 100 tys. nowych przyłączy wodociągowych.

„Ponieważ nasz region zajmuje niechlubną wysoką pozycję w skali kraju pod względem emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych do atmosfery, duże nakłady finansowe Funduszu skierowane zostały na realizację zadań z zakresu ochrony powietrza i ziemi. Na efekty nie trzeba było długo czekać - udało się ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 455 tys. ton. Nie bez znaczenia są też inwestycje służące wdrażaniu programów azbestowych, przetwarzaniu odpadów czy segregacji śmieci. W ciągu 20 lat działalności zutylizowano ponadto 45,5 tys. ton azbestu, wybudowano lub rozbudowano składowiska odpadów na powierzchni 23 ha, których pojemność zwiększyła się o 900 tys. m3. Rekultywacji poddano blisko 70 ha powierzchni składowisk” - wylicza prezes zarządu.

Fundusz dofinansowuje inwestycje proekologiczne

WFOŚiGW w Warszawie stanowi część ogólnopolskiego, unikalnego na światową skalę, systemu finansowania ochrony środowiska. Jego misją jest zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi, a podstawowym narzędziem - stabilne i efektywne wspieranie przedsięwzięć proekologicznych. Przychodami funduszu są wpływy z tytułu opłat i kar wnoszonych przez przedsiębiorstwa za korzystanie ze środowiska oraz odsetek od pożyczek udzielanych we wcześniejszych latach. WFOŚiGW w Warszawie nie tylko administruje posiadanymi środkami, ale też nimi gospodaruje. Wnioskodawcom, obok preferencyjnie oprocentowanych pożyczek z możliwością częściowego umorzenia, udziela bezzwrotnych dotacji. Wsparcie obejmuje również dopłaty do oprocentowania i częściową spłatę kapitału kredytów bankowych na zadania z zakresu ochrony środowiska. To formy umacniania inicjatyw związanych z ochroną środowiska w regionie, a jednocześnie sposób pomnażania środków, które mogą być ponownie inwestowane.

Fundusz to również ważne ogniwo w systemie wdrażania programów i funduszy europejskich. Już od 2003 r. przeznacza środki własne na dofinansowanie unijnych projektów w ramach Funduszu Spójności, ZPORR czy SAPARD oraz na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do aplikowania o unijne wsparcie. Od 2007 r. Fundusz został włączony, jako instytucja wdrażająca, w proces realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na lata 2007–2013. Z czym to się wiąże? Przede wszystkim z obsługą projektów o wartości do 25 mln SUR. Działanie to obejmuje dwie osie finansowane z Funduszu Spójności: gospodarka wodno-ściekowa oraz gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi.

Podpisanych zostało już 18 umów na kwotę przekraczającą 690 mln zł. Łączna wartość dofinansowania ze środków unijnych to prawie 370 mln zł. Za te pieniądze planuje się modernizację 7 oczyszczalni ścieków, powstanie 777 km sieci kanalizacji sanitarnej wraz ze 141 pompowniami ścieków i 142 km sieci wodociągowej. W efekcie prawie 78 tys. Mazowszan zostanie podłączonych do sieci kanalizacji zbiorczej, a blisko 12 tys. mieszkańców regionu zyska dostęp do sieci wodociągowej.

W trakcie spotkania podsumowującego 20-letnią działalność Funduszu odbywającego się pod honorowym patronatem Wojewody Mazowieckiego i Marszałka Województwa zostaną zaprezentowane efekty działalności w każdej dziedzinie działalności. Nie zabraknie podsumowań z realizacji zadań inwestycyjnych jak również tych z zakresu edukacji ekologicznej, ochrony przyrody i nadzwyczajnych zagrożeń. 

„Wspólnie dążymy do ochrony i zachowania wartości bezcennej - środowiska naturalnego - podkreśla Artur Dąbrowski, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Warszawie. Doświadczenie i potencjał finansowy Funduszu otwierają kolejne możliwości służące realizacji tego zadania. Dlatego jestem przekonany, że dotychczasowe sukcesy zmotywują kolejne podmioty do zaangażowania w naszą misję” - dodaje prezes zarządu.