W informacji po posiedzeniu, swoją decyzję Rada uzasadniła tym, że „w najbliższych kwartałach prawdopodobna jest kontynuacja stopniowej poprawy koniunktury, jednak presja inflacyjna pozostanie ograniczona”. Podczas posiedzenia Rady ustalono, że stopy procentowe nie powinny się zmieniać co najmniej do końca pierwszego półrocza 2014 r. Stopa referencyjna nadal wynosi 2,50%, lombardowa – 4,00%, depozytowa – 1,00%, a redyskonta weksli – 2,75%. Utrzymanie stóp procentowych na tym samym poziomie ma sprzyjać ożywieniu krajowej gospodarki, stopniowemu powrotowi inflacji do celu oraz stabilizacji na rynkach finansowych.

Nasza gospodarka przyspiesza

Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka podkreślił na konferencji prasowej, że kolejny kwartał może przynieść dalsze przyspieszenie gospodarcze, nawet bardziej znaczące, niż oczekujemy. Prócz niego, w konferencji po posiedzeniu RPP udział wzięli członkowie Rady – prof. Adam Glapiński i dr Andrzej Rzońca.

Przewodniczący NBP podkreślił znaczenie wzrostu gospodarczego i faktu, że będzie on oparty na kilku poważnych przesłankach. Wyjaśnił, że odżywa popyt wewnętrzny, a w nim popyt inwestycyjny. „Jesteśmy bardziej optymistyczni, niż rok wcześniej i nie możemy wykluczyć, że wzrost będzie wyższy, niż zapisany w projekcji” – dodał Belka.

Według Rady, wzrost gospodarczy w III kwartale br. tłumaczy wzrost konsumpcji oraz niewielkie inwestycji, co z kolei przyczyniło się do nieznacznego wzrostu popytu krajowego.

O ile wzrośnie PKB w 2014 r.?

Zgodnie z przewidywaniami wielu analityków, w następnych kwartałach należy spodziewać się wzrostu gospodarczego na poziomie 2-3%. Według premiera Tuska w całym 2013 r. wzrost PKB wyniesie 1,4%, a w 2014 r. - 3,0%. Zapisane w projekcie przyszłorocznego budżetu prognozy, to odpowiednio: 1,5% i 2,5%.