„Najbliższe lata zmienią obraz dostępu do szybkiego internetu w Polsce. LTE zdominuje rynek. Operatorzy komórkowi oferują aktualnie internet LTE na wyższych częstotliwościach - 1800 MHz. W tym przypadku zasięg jest ograniczony, a technologia wymaga stawiania coraz więcej stacji bazowych” – uważa Michał Szczęsny, ekspert rynku ICT w Exatel.

Prekursorem LTE (Long Term Evolution) na polskim rynku, a do 2013 r. również monopolistą, był Polkomtel. Obecnie również Play oferuje superszybki internet, jednak nie może pochwalić się ani takim zasięgiem, ani taką szybkością jak Polkomtel.

Jakie są ograniczenia LTE?

Zwiększenie zasięgu LTE w Polsce możliwe jest tylko dzięki rozbudowie infrastruktury o kolejne stacje bazowe. Plus – z liczbą ponad 500 tys. klientów szybkiego internetu – objął zasięgiem już 23,9 mln osób, jednak są to mieszkańcy dużych miast i ich obrzeży - zasięg LTE na obszarach wiejskich i mniej zaludnionych jest bardzo mały. Play objęło zasięgiem LTE 41 miast, a do końca tego roku ma ich być 56. Bez zwiększania liczby stacji bazowych nie będzie wzrastać liczba klientów szybkiego internetu mobilnego.

Innym problemem ograniczającym rozwój LTE jest faktyczna prędkość transferu danych. Plus obiecuje 100 Mb/s, jednak w rzeczywistości osiągnięcie takiej prędkości nie zawsze (i nie wszędzie) jest możliwe – najczęściej jest to kilkadziesiąt Mb/s. Z kolei Play wprowadza ograniczenia w zależności od urządzenia mobilnego – 30 Mb/s na urządzenia desktopowi, a 15 Mb/s na smartfony. Ponadto operator wprowadził limit transferu w ciągu miesiąca.

Następni gracze na rynku LTE

W przyszłym roku ofertę LTE mają przedstawić również Orange i T-Mobile. Nadal nie mamy dostępu do technologii 4G, choć niektórzy operatorzy tak właśnie nazywają swoje usługi. 

„Na razie nie możemy mówić o 4G. Tak naprawdę w Polsce aktualnie mamy 3.9G. Wprowadzenie LTE-Advanced przez operatorów spowoduje rzeczywiście rewolucję w dostarczaniu usług internetowych dla klientów. Według naszych danych, w Polsce jeszcze żaden z operatorów nie wdraża tej technologii, ale na świecie takie testy już trwają. Ale także w Polsce w najbliższych latach coraz więcej operatorów będzie testowało LTE-Advanced” – mówi Michał Szczęsny.

Nowa usługa na bazie LTE

LTE to nie tylko szybki transfer danych, ale też inne możliwości. Na bazie LTE można będzie także oferować transmisję głosu VoLTE (Voice over LTE). Zdaniem Szczęsnego w ciągu 7 lat technologia ta zastąpi rozmowy realizowane w tradycyjnej sieci GSM. 

Szybki internet dla urządzeń stacjonarnych

W Polsce rozwija się nie tylko szybki internet mobilny, ale również stacjonarny. 

„Jeśli chodzi o internet światłowodowy, w szczególności FTTH lub ogólnie FTTx, to będzie się on uzupełniał wraz z rozwojem mobilnego LTE. Po powrocie do domu klienci również będą oczekiwali szybkiego łącza. Dlatego światłowody będą się rozrastały i wspólnie z LTE zdominują najbliższe lata na rynku telekomunikacyjnym, a operatorzy będą mogli zaproponować szybkości na poziomie 200—300 Mb/s” – podkreśla Szczęsny. Na razie niektórzy operatorzy pilotażowo udostępniają klientom takie prędkości (Orange, Netia, Vectra).