Jak podaje firma badawcza PMR, w 2012 r. procentowy udział połączeń głosowych przesyłanych za pomocą sieci internetowej wynosił 34%, a w 2011 r. – 29%.

Coraz mniejsze zainteresowanie telefonią stacjonarną i obniżka stawek MTR jest głównym powodem spadku wartości rynku telekomunikacyjnego dla biznesu i w segmencie międzyoperatorskim o 7%. W zeszłym roku spadła ona o 3,8%. Wyniki poprawiają nieznacznie przychody z usług dodatkowych (call center, infolinie i telefonia VoIP).

Zalety telefonii internetowej

Jest kilka powodów, dla których telefonia VoIP staje się coraz bardziej popularna. Przede wszystkim koszt – te usługi są znacznie tańsze niż tradycyjne telefony. Istnieje możliwość obniżenia rachunków nawet do 80%. Klienci mogą także korzystać klientów wirtualnej centrali, przełączać klientów nagrywać połączenia, klientów także organizować telekonferencje.

Współpraca z operatorami sieci komórkowej

Największa część linii telefonicznych IP w Polsce znajduje się w sieciach operatorów kablowych i stacjonarnych. Jak mówi rzecznik Orange Wojciech Jabłczyński, rozwiązania IP są szansą rozwoju poprzez integrowanie ze sobą różnych usług. Dlatego telefonie komórkowe rozwijają i wspierają oferty VoIP, zarówno jako samodzielną usługę, jak i element pakietów. Jedną z takich firm jest Netia, która proponuje rozwiązanie Office Anywhere zintegrowane w całości z usługami telefonii IP.

Nie brakuje także firm, które specjalizują się w telefonii internetowej. Notują one coraz większe przychody.

Na całym świecie odchodzi się od telefonii stacjonarnej – niektóre firmy, jak japoński NTT, zdecydowały się na całkowite przejście na technologię VoIP.

Rynek usług operatorskich stopnieje w 2013 r. o 2 mld zł.