Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj uważa, że dobrym pomysłem jest współdzielenie pomiędzy operatorami infrastruktury oraz zasobów częstotliwości. Zapewniłoby to szybszy rozwój internetu i opartych na nim usług.
Fot. www.sxc.hu
Współdzielenie pomiędzy operatorami infrastruktury oraz zasobów częstotliwości przyczyniłoby się do szybszego rozwoju Internetu – uważa prezes UKE. Według Magdaleny Gaj należy rozważyć taką możliwość przy okazji aukcji częstotliwości zakresów 800 i 2600 MHz, które są przeznaczone na usługi LTE.
Współdzielenie infrastruktury ogólnoświatowym trendem
Współdzielenie infrastruktury stało się już ogólnoświatowym trendem, pozwalającym operatorom telekomunikacyjnym osiągać efekt synergii w obszarze budowy sieci.
Korzyści wynikające ze współdzielenia
Zasoby obecne na rynku nie są wystarczające, aby każdy Internetu operatorów mógł wykorzystać zalety systemu LTE tylko w oparciu o możliwe do pozyskania częstotliwości. Należy więc wziąć pod uwagę możliwość współdzielenia zasobów częstotliwości. Prócz obniżenia kosztów budowy i utrzymania sieci, prezes UKE wskazuje na następujące zalety takiego rozwiązania:
- powiększenie i uelastycznienie pojemności sieci dostępnej dla operatora
- możliwość zaoferowania klientom wyższych przepustowości, a co za tym idzie, także nowych usług
- podwyższenie jakości oferowanych usług
- efektywne wykorzystanie widma radiowego
Magdalena Gaj uważa, że „współdzielenie zasobów częstotliwości w paśmie 800 MHz na przykład w konfiguracji 2 x 15 MHz + 2 x 15 MHz całkowicie zrewolucjonizowałoby ofertę operatorów szerokopasmowych sieci transmisji danych".
Dwu- albo nawet trzykrotnie zwiększyłaby się przepustowość, potęgując korzyści wynikające z wykorzystania najnowszej, szybszej techniki transmisji w systemach LTE. Usługami szybkiej transmisji danych po raz pierwszy w historii objęte zostałyby także mniej zurbanizowane obszary kraju, co oznaczałoby kolejny krok w budowie społeczeństwa informacyjnego.
Przedmiot aukcji zasobów częstotliwości
W 2014 roku w Polsce w ramach aukcji zasobów częstotliwości z pasm 800 i 2600 MHz rozdysponowanych zostanie 50 MHz w paśmie 800 MHz i 140 MHz w paśmie 2600 MHz. Dzięki zasobom z pasma 800 MHz możliwe stanie się objęcie zasięgiem działania szybkiej sieci LTE terenów, na których dotychczas było to nieopłacalne.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.