Za handel gazem odpowiada LitGas, powołana przez państwowy koncern Lietuvos Energija i Klaipedos Nafta (KN). Spółka ma krótką listę potencjalnych dostawców paliwa, jednak nadal negocjuje z nimi warunki kontraktu długoterminowego. Podpisanie umowy w tej sprawie ma nastąpić w pierwszej połowie tego roku. 

Jednym z głównych celów, dla których w Kłajpedzie powstaje terminal LNG jest możliwość kupowania gazu po cenach światowych. Ponadto też w przyszłym roku kończy się długoterminowy kontrakt na dostawy gazu z Rosji. Posiadanie gazoportu będzie kartą przetargową podczas negocjowania kolejnego kontraktu z Gazpromem.

Rocznie litewski terminal ma przyjmować 2–3 mld m3 gazu. Zużycie gazu w tym kraju w ciągu roku kształtuje się na poziomie około 3 mld m3. W całości paliwo dostarcza Gazprom gazociągami biegnącymi przez Białoruś. 

Terminal w Kłajpedzie będzie też służyć jako źródło dostaw gazu do Estonii i na Łotwę. Kiedy powstanie planowane połączenie gazowe z Polską oraz łącznik Tallin – Helsinki, gazoport będzie mieć dostęp do rynku, który rocznie zużywa ponad 25 mld m3 gazu.